Rok 2021 upływa pod patronatem wybitnych osobowości literatury

              Rok 2021 upływa pod patronatem wybitnych osobowości literatury – Cyprian Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. Na lekcjach języka polskiego poświęcono tym poetom wiele uwagi, m.in. gazetek,  prezentacji, dyskusji, gier edukacyjnych, filmów, a także tak jak w 4 TH webinar –

Tadeusz Różewicz od „Kartoteki” do książki „Matka odchodzi” – spotkanie z Krzysztofem Korwin – Piotrowskim.

Spotkanie online podzielone zostało na dwie części – w pierwszej była to projekcja filmu dokumentalnego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza”, (laureata I nagrody na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011”);

w części drugiej reżyser filmu Krzysztof Korwin – Piotrowski opowiadał o fascynacji  dorobkiem artysty, a także udzielał odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania (nasze również).

Z tekstu kultury wyłania się obraz Tadeusza Różewicza jako skromnego człowieka, cichego, oddanego duszą i sercem szeroko pojętej sztuce, pełnego niepokoju czy to co tworzył było wystarczająco dobre. Było, ponieważ zasługi poety są wybitne. Wprowadził dramat współczesny w nową erę; to dzięki niemu przez chwilę Gliwice stały się stolicą poezji; przybliżył narodom Europy głębię cierpienia Polaków; był pretendentem do Literackiej Nagrody Nobla; tłumaczony na wiele języków; stworzył zupełnie inną jak dotąd jakość pisania tzw. wiersz różewiczowski.

Film dotykał także osobistych przeżyć twórcy, zdjęć rodzinnych, jego podróży, przyjaźni z osobistościami świata kultury, wierszy, które były recytowane przez Jerzego Trelę czy Wojciecha Pszoniaka; głos zabrali wielcy twórcy filmu – Kazimierz Kutz i Andrzej Wajda.

Właśnie minęła setna rocznica urodzin pisarza (9 października), a rok 2021 powoli dobiega końca. Czekamy na 2022, którego patronami będą m.in. Maria Konopnicka, Józef Wybicki i polscy romantycy.

                                                                                                           Sylwia Kapturska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.