Dzień otwarty w Mechaniaku

dzien_otwarty20. kwietnia 2013 r. drzwi naszej szkoły otworzyliśmy szeroko dla gimnazjalistów oraz ich rodziców. Celem naszym była prezentacja osiągnięć, bazy dydaktycznej oraz bliższy kontakt z nauczycielami uczącymi w Mechaniku. W budynku nr 10 utworzyliśmy stoiska z technicznymi kierunkami kształcenia w naszej szkole, a w warsztatach szkolnych prezentowaliśmy zawody zasadniczej szkoły zawodowej. Wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas, żeby promować naszą szkołę, serdecznie dziękuję.

Poniżej prezentujemy krótki przegląd tego, co pokazywaliśmy tego dnia.

Technik mechatronik
Uczniowie klasy III Technikum Mechatronicznego pod kierunkiem mgr inż. Zbigniewa Murawskiego prezentowali największe osiągnięcia tej szkoły na konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz na wystawach międzynarodowych (medale z wystaw i konkursów międzynarodowych  Bruksela, Warszawa, 36 laureatów i finalistów olimpiad na szczeblu centralnym, 25 laureatów konkursów wojewódzkich).
Przedstawiono dokumentację fotograficzną prac praktycznych uczniów oraz zdobytych trofeów (m.in. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), a także roboty zmontowane i zaprogramowane przez uczniów. Można było obejrzeć elementy Mechatronicznego Trenażera Układów Sterowania Programowalnego oraz wykonany przez uczniów w bieżącym roku układ do sterowania przekaźnikowego oraz z zastosowaniem falownika silnikami elektrycznymi.
Dodatkowo przygotowano i zaprezentowano filmy z pracy uczniów w pracowni mechatronicznej (montowanie układów elektronicznych, sterowanie pneumatyczne i elektropneumatyczne, programowanie i uruchamianie robotów dydaktycznych).

Zbigniew Murawski

Technik informatyk

Gimnazjaliści oglądali pracownie komputerowe, w których zajęcia odbywają między innymi przyszli technicy informatycy. Uzyskali informacje, że w technikum informatycznym uczniowie uczą się programowania w językach Turbo Pascal, C++, Java, tworzą strony internetowe – np. w CSS i PHP, poznają systemy operacyjne, np. Linux, Windows, administrują sieciami komputerowymi, tworzą grafikę i animacje komputerowe.

Zainteresowanie tym kierunkiem było duże zarówno ze strony dziewcząt jak i chłopców.

Przyszli absolwenci gimnazjów mogli skorzystać z komputerów w pracowni i sprawdzić się w popularnych grach sieciowych.

Alicja Czerniak, Orlando Habiński

Nauczyciele matematyki przygotowali wystawę uczniowskich prac wykonanych techniką origami. Prace podzielono na dwie kategorie tematyczne (zimową i wiosenną). Pokazano również  modele brył wykonane bez kleju. Młodzież i ich rodzice zachwycali się precyzją wykonania prac oraz różnorodnością  pomysłów.
Teresa Rymko
Danuta Maroska
Edyta Kondraciuk-Pieniak

Teresa Rymko

Technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej

Duża grupa młodzieży była zainteresowana nauką w  technikum hotelarskim i obsługi  turystycznej. Bardzo ważne jest to, że uczniowie zdobywają wiedzę ogólną i zawodową. Cykl kształcenia obejmuje zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w atrakcyjnych hotelach o wysokich standardach usług.
Ukończenie szkoły daje duże możliwości zatrudnienia w obiektach bazy noclegowej takich jak:  hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, zajazdy, kwatery prywatne, których w regionie i w Polsce jest coraz więcej. Alternatywą jest praca w biurach podróży , firmach cateringowych, a nawet  we własnym pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym.
Osobom  zainteresowanym turystyką proponujemy naukę w technikum obsługi turystycznej. Jest on stworzony dla osób lubiących podróże, dla tych którzy uwielbiają odkrywać nowe miejsca, a ukończenie szkoły umożliwi zajęcie się tym zawodowo i profesjonalnie. Młodzież dowie się jak przygotować wycieczki,  jak analizować rynek usług turystycznych, jak przygotować atrakcyjną ofertę, jak fachowo udzielić informacji dotyczącej warunków uczestnictwa w imprezie turystycznej, o programie i jakości usług.

Sylwia Jarzębowicz-Sudujko

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się stworzona na tę okoliczność kawiarenka, w której słodki poczęstunek oraz gorącą kawę i herbatę dla zmarzniętych, zwiedzających nasz ośrodek gimnazjalistów oraz ich rodziców serwowały młode adeptki  – przyszłe pracownice hotelu – uczennice klasy 1 TH. W pracowni hotelarskiej można było obejrzeć prace naszych uczniów zrobione pod czujnym okiem nauczycieli hotelarstwa: p. Iwony Grygorowicz, p. Katarzyny Remiszewskiej, p. Sylwii Jarzębowicz – Sudujko oraz p. Edyta Kondraciuk – Pieniak, a mianowicie:  karty menu, foldery hoteli, atrapy recepcji oraz  pokoju hotelowego oraz różne sposoby układani serwetek a także nakryć do stołu.

Edyta Kondraciuk-Pieniak

Podczas Dni Otwartych w ZSP nr 1 Szkolne Koło PCK przygotowało punkt, w którym goście mogli zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy, a także mieli możliwość wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Przedstawiciele PCK rozdawali oświadczenia woli, a także ulotki informacyjne w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Elżbieta Klimus

20.04.2013 r. w czasie dnia otwartego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach gimnazjaliści oraz ich rodzice mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, zasadami rekrutacji i perspektywami zawodowymi po ukończeniu szkoły.
W czasie spaceru po szkole mogli zobaczyć bazę dydaktyczną szkoły oraz warsztatów szkolnych, spotkać się i porozmawiać z nauczycielami i uczniami naszej szkoły.
Jednocześnie na torze kartingowym odbywał się finał szkolnych wyścigów gokartów w kategorii dziewcząt i chłopców.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria dziewcząt:

I miejsce – Włoszczak Natalia z klasy I TH
II miejsce – Żywicka Ewa z klasy I TH
III miejsce – Purłan Olga z klasy I TH

Kategoria chłopców:

I miejsce – Skwira Sebastian z klasy I TPS
II miejsce – Ritkowski Krzysztof z klasy I c ZSZ
III miejsce – Pertyszyn Kamil z klasy II c ZSZ

Na placu przy kompleksie boisk “ORLIK” dzięki uprzejmości pana Bogdana Romanowskiego prezentowane były zabytkowe motocykle “SOKÓŁ”, których historia sięga niepodległej Polski okresu międzywojennego .

Na nasze zaproszenie odpowiedziały również kluby motocyklowe “BARTRIDERS” oraz “WIRAŻ” z Bartoszyc prezentując swoje niepowtarzalne maszyny.
Prezentowane były również efekty prac naszych uczniów uczestniczacych w projektach unijnych między innymi: monster truck, samochód elektryczny, tuningowany samochód.

Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs posiadaczy jednośladów na najbardziej oryginalny motocykl. Pierwsze miejsce zajął Andrukaniec Adrian, drugie miejsce zajął Maruszewski Michał a trzecie miejsce zajął Fidrych Sebastian. Następnie członkowie klubów motocyklowych wraz z uczestnikami konkursu przejechali rundę honorową uliczkami ośrodka prezentując się w czasie jazdy.

Stanisław Rudziński

Technik pojazdów samochodowych

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia, w której uczą się młodzi technicy i mechanicy pojazdów samochodowych. Odbyło się tam wiele krótkich, aczkolwiek bogatych w informacje wykładów dotyczących możliwości, jakie oferuje szkoła. Uczniowie zadawali pytania, ponieważ chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o nurtujących ich sprawach. Tajemnicze urządzenia znajdujące się w klasie, budziły zainteresowanie młodzieży. Wielu chłopców z ciekawością wysłuchiwało słów nauczyciela i zadeklarowało chęć nauki tych zawodów. Mam nadzieję, że nie jest to ostatni tak owocny dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.

Mirosław Kopytko

Uczniowie gimnazjów wraz z rodzicami zostali zapoznani z wyposażeniem i bazą dydaktyczną pracowni chemiczno-biologicznej, przed której wejściem uczennice Liceum Profilowanego rozdawały ulotki i słodycze. Z dużą ciekawością oglądali plansze, modele okazów egzotycznych owadów i pajęczaków, muszle małż, szkielet koralowca ,modele ludzkich narządów i kośćca człowieka . Została im również przedstawiona  oferta zajęć obowiązkowych i dodatkowych z przedmiotów przyrodniczych. Jednak największe zainteresowanie, szczególnie wśród dziewcząt, wzbudziła “maskotka”klasowa – chomiczka karłowata “Panda”.
Miejmy nadzieję,żę zarówno to sympatyczne zwierzątko jak i atmosfera naszej szkoły oferującej ciekawe zajęcia i kształcenie w przyszłościowych zawodach zachęcą młodzież do nauki w “Mechaniaku”!!!

                                                                                                          Anna Nowoszyńska-Ejlak

—->>Dzień otwarty w obiektywie<<—-

—->>Dzień otwarty w obiektywie<<—-

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.