„50 lat minęło szkole tej…”

Serdeczne podziękowania sponsorom

50 – lecie szkoły zamieniło się w przeszłość. W piątek 8 czerwca 2018 roku cała społeczność szkolna oraz absolwenci wspólnie z zaproszonymi gośćmi: Mironem Syczem  Wicemarszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wiesławą Szafrańską-Bortkiewicz dyrektorem Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojciechem Prokockim Starostą Powiatu Bartoszyckiego wraz z Zarządem Powiatu oraz Radnymi Powiatu Bartoszyckiego, Robertem Pająkiem Sekretarzem Miasta Bartoszyce, inż. Benedyktem Rogala przedstawicielem Oddziału Olsztyńskiego NOT i SEP,  mjr. Robertem Winkiem oraz mjr. Adamem Deleżuchem reprezentującymi placówki Straży Granicznej powiatu bartoszyckiego, Zbigniewem Pampuchem Nadleśniczym Nadleśnictwa Bartoszyce, Sylwią Stanosz kierownikiem biura poselskiego posła na sejm RP Adama Ołdakowskiego, Krzysztofem Karólewskim dyrektorem Powiatowego Zespołu Administracji Oświaty w Bartoszycach,  dyrektorami szkół, przedszkoli, placówek kultury i sportu działającymi na terenie powiatu bartoszyckiego, dyrektorami zaprzyjaźnionych instytucji i firm, z którymi nasza szkoła współpracuje, byłymi dyrektorami oraz pracownikami szkoły, przedstawicielami lokalnych mediów hucznie obchodzili półwiecze ZSP nr 1 im. Kresowiaków.
Komitet organizacyjny pod czujnym okiem Pani Dyrektor Moniki Bogdanowicz, cały rok pilnie pracował, by dzień ten złotymi zgłoskami zapisał się w historii naszej szkoły.
Pomysł wykorzystania kronik szkolnych pojawił się rok temu. Panie Danuta Maroska, Alina Mikołajczyk, Lilla Szewczyk i Sylwia Kapturska oparły całe przedsięwzięcie na wszystkich rocznikach historiografii Mechaniaka.
Skansen usytuowany na II piętrze, odwiedzili liczni absolwenci, gdzie zobaczyć można było kroniki, zdjęcia, zabytkowe sprzęty grające, maszyny, pamiątki po organizacjach działających kiedyś w szkole itd. Stał się on swoistym wehikułem czasu i przeniósł odwiedzających w minione lata (A. Mikołajczyk i D. Maroska). Wystawa w sąsiedniej sali uwzględniła rys historyczny szkoły, typy poszczególnych szkół, byłych dyrektorów; można było obejrzeć kroniki i film składający się ze zdjęć pochodzących z kronik i archiwów szkoły, a także nauczycieli (L. Szewczyk).
Wnęka w korytarzu na parterze została zaadaptowana przez nauczycieli z warsztatów szkolnych, gdzie zobaczyć można było zdjęcia obecnej kadry nauczycieli, stolik na podstawie silnika itp. (Krzysztof Lewandowski, Zbigniew Tatol, Maciej Purłan).
Obchody rozpoczęły się mszą święta w parafii św. Brunona. Następnie na błoniach szkolnych, pośród żywych kwiatów i przepięknej dekoracji (A.Mikołajczyk), Pani Dyrektor witała wszystkich przybyłych. Każdy z gości otrzymał monografię 50 -lecia, napisaną pod kierunkiem Edyty Kondraciuk-Pieniak i Iwony Pieniak. Odsłonięto tablicę upamiętniającą to najważniejsze wydarzenie ostatniego 10 – lecia. Wszyscy uczestnicy przeszli później do auli szkolnej, gdzie czekała ich prawdziwa kulturalna uczta. Uczniowie recytowali i śpiewali utwory, które pochodziły także ze szkolnych kronik. Z wyjątkiem piosenki „50 lat minęło” i wiersza „Mechaniaku moja Mekko…” (S. Kapturska), tekstu „Gdzieś na ulicy Limanowskiego” (Szymon Rafalski), a także utworu „Chcę tu zostać” (Kewin Boruszewski). Apel jak prawdziwi profesjonaliści, poprowadzili Cezary Kopańko i Karolina Kawęcka. Prawdziwym wyzwaniem była składanka muzycznych wierszyków rocznika 2000, poświęcona byłym i pracującym nadal nauczycielom. Do tego trzech odważnych uczniów odegrało brawurowo niektórych nauczycieli, ku uciesze widzów. Prawdziwym zaskoczeniem był występ zespołu „Popaprani smarem 3”, który składał się z naszych pedagogów (J. Zając, Z. Tatol, K. Lewandowski i S. Kapturska), publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania. Występy artystyczne zakończyły się wystrzeleniem konfetti i wspólnym pokrojeniem tortu. Zaproszono następnie gości na bankiet, przygotowany przez panie Sylwię Jarzębowicz- Sudujko i Annę Nowoszyńską oraz uczniów Technikum Hotelarskiego.
Podziękowań i słów zachwytów nie zbrakło za ogrom pracy, które wykonały osoby wymienione powyżej. Takich dekoracji jeszcze w Mechaniaku nie było. Takich występów artystycznych także, pani wizytator z Kuratorium Oświaty w Olsztynie i nie tylko, nie szczędziła słów pochwał, twierdząc, że czegoś takiego jeszcze nie widziała…
Cóż kolejne 50 lat przed nami, jakie to lata będą „któż to wie…”. Młodzież występująca spowodowała, że jesteśmy dumne jak nigdy, jeszcze raz gorąco im za to dziękujemy. Dziękujemy klasom III TH, III TMT, III TI, II TPS, II TI i II TMT za pracę włożoną w przygotowanie tego święta.
Przeogromnie dziękujemy uczniom:
muzykom – K. Boruszewski z III TH, Damian Mierzejewski z II TPS, Bartłomiej Krześcijański, Michał Pieńkawa i Przemysław Kozłowski z II TMT;
wokalistom – K.Boruszewski, Katarzyna Dedo z I TPS, Agnieszka Herman z I TH, Beata Ostrowska i Józef Stocki z III TI;
prowadzącym – K. Kawęcka z I TH i C. Kopańko z II TPS;
aktorzy – Tomasz Bucki i Mateusz Tatałaj z II TMT orz Jakub Tołoczko z II TPS;
recytujący – A.Herman, Michalina Wojtasik, Szymon Rafalski i Paweł Kiszło z II TI, Paweł Skarul i Piotr Sobotka z I TMT, Łukasz Tytoń z II TMT.

Galeria zdjęć – MSZA ŚW.
Galeria zdjęć – CZĘŚĆ OFICJALNA
Galeria zdjęć – CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
Galeria zdjęć – SKANSEN (pamiątki z przeszłości)

MVI_3192

Występ zespołu “Popaprani smarem 3” – film nakręcony amatorską kamerą

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.