Oddział przygotowania wojskowego

Klasa objęta patronatem 
20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej
im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego

 

Zawody strzeleckie

W dniu 21.03.2024 r odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej klasy 1 TPS Oddział Przygotowania Wojskowego. Organizatorem zawodów był nauczyciel klasy OPW p. Ryszard WOJS. Zawody zostały przeprowadzone na krytej szkolnej strzelnicy pneumatycznej  znajdującej  się w Szkole Ponadpodstawowej nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. W zawodach wzięło udział 14 uczniów klasy 1 TPS OPW. W konkurencjach strzeleckich najlepiej zaprezentowali się uczniowie:
Broń sportowa długa indywidualnie:
1. kadet Szymon Kaziniec – 61 pkt.
2. kadet Oskar Sowiński – 50 pkt.
3. kadet Fabian Świderski – 49 pkt.

Broń sportowa krótka indywidualnie:
1. kadet Przemysław Osiński – 38 pkt.
2. kadet Jan Sniadach- 33 pkt.
3. kadet Michalina Kąpińska – 31 pkt.

Po podsumowaniu wyników uzyskanych z broni pneumatycznej długiej i krótkiej wyłoniono trzy pierwsze miejsca, tj.:
1.
kadet Szymon Kaziniec – 88 pkt.
2.
kadet Przemysław Osiński – 75 pkt.
3.
kadet Jan Sniadach – 74 pkt.

Uczniowie (kadeci), którzy w klasyfikacji ogólnej zajęli pierwsze trzy miejsca zostali wyróżnieni dyplomami pamiątkowymi.
Podziękowania dla p. Janusza Stolarkiewicza za nadzór nad prawidłowym przeprowadzeniem zawodów strzeleckich.

25. rocznica powstania Powiatu Bartoszyckiego
i odsłonięcie pomnika popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego

Klasa1TPS  z OPW z wychowawcą p.  Ryszardem Wojsem uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego – męża stanu, naczelnika państwa i pierwszego marszałka Polski. Pomnik ten znajduje się na rogu ulic Lipowej i 11 Listopada w Bartoszycach. 
Odsłonięcia popiersia w 25. rocznicę powstania Powiatu Bartoszyckiego  dokonał Starosta Bartoszycki- Jan Zbigniew Nadolny. Oprócz naszej klasy 1TPS z OPW w uroczystości obecni byli samorządowcy, poczty sztandarowe szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy.

Narodowy Dzień Pamięci
„Żołnierzy Wyklętych”

1 marca w całym kraju obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 
Z tej okazji na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kętrzyńskiej odbył się uroczysty apel upamiętniający ludzi niezłomnych. Tych, którzy pomimo zakończenia II wojny światowej, należąc do antykomunistycznego podziemia, walczyli o suwerenną i niepodległą Polskę.
By oddać cześć  bohaterom w apelu udział wzięli żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, władze samorządowe, poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie, przedszkolaki i mieszkańcy. Naszą szkołę reprezentowała klasa 1TPS  z OPW z wychowawcą p.  Ryszardem Wojsem.

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, a kompania reprezentacyjna 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oddała salwę honorową. Pod krzyżem AK złożone zostały wieńce oraz znicze.

Musztra kadetów w nowych mundurach

Pierwsze zajęcia kadetów
w “nowej” strzelnicy

Zajęcia kadetów

Wyjazd integracyjny klasy 1TPS

W dniu 28.09.2023 r. odbył się wyjazd integracyjny klasy 1TPS. Jak przystało na klasę OPW (Oddziału Przygotowania Wojskowego) wyjazd połączony był ze strzelaniem  z broni ostrej oraz punktem udzielania pierwszej pomocy. Nie mogło zabraknąć ogniska i dobrej muzyki.

Wyjazd zorganizowany był na strzelnicy KS „9mm” znajdującej się w miejscowości Lidzbark Warmiński, na której nasi uczniowie mogli spędzić aktywnie czas. W trakcie wyjazdu uczniowie mieli okazję zapoznać się z warunkami bezpieczeństwa, zasadami zachowania na strzelnicy, poznali różne rodzaje broni palnej oraz udzielali pierwszej pomocy w różnych sytuacjach pod czujnym okiem ratownika medycznego.

Jednak najciekawszym punktem wyjazdu okazało się strzelanie przeprowadzone przez instruktora strzelania oraz wychowawcę klasy.

Uczniowie spośród 11 rodzajów broni, tj.

 1. 7,62 mm kbk AKM
 2. 7,62 mm Beryl (z celownikiem optycznym)
 3. 7,62 mm SADU UM
 4. 12 mm Mossberg
 5. 22LR Mark Sawage II
 6. 9mm Glock 17
 7. 9mm Glock 43x
 8. 9mm Vis100
 9. 22LR Grand Power
 10. 9mm rewolwer Alfa
 11. 22LR karabinek Rossi

mogli wybrać 3 rodzaje broni, z których prowadzili ogień do wskazanych przez instruktora celów.
Zabawa połączona ze strzelaniem okazała się „Strzałem w 10”!!!