Znamię! Znam je? –profilaktyka czerniaka

W okresie od 1 kwietnia do 21 kwietnia 2022r. w naszej szkole była realizowana kampania pt. „Znamię! Znam je?” dotycząca profilaktyki czerniaka – nowotworu złośliwego skóry. Kampanię, do realizacji w szkołach, rekomendowało Ministerstwo Zdrowia, ponieważ nowotwór ten dotyka głównie młodzież i młodych dorosłych.

W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Programem zostali objęci uczniowie następujących klas: I TH, I TMt, IITPS/TH, II TI, II TMt, III TPS/III TMt, III TI/THp, III TH g, Zajęcia prowadziły pani Grażyna Komorkiewicz – pielęgniarka szkolna i pani Mariola Maciejewska –nauczyciel biologii.

M.Maciejewska