Wycieczka do Torunia – Szkoła Wierna Dziedzictwu Narodowemu

W dniach 15-16 września klasa 2 TI pojechała na wycieczkę do Torunia, które noszą miano Pereł Północy.

Nasze zwiedzanie  rozpoczęliśmy od  wizyty w Planetarium, gdzie był wyświetlony pokaz astronomiczny. Opowiadał on o wielkości i budowie wszechświata, opisywał najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżył tajemnice planet i galaktyk. Następnie poszliśmy spacer po Starym Mieście trasą legend i mitów. Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę i posłuchaliśmy legendy o  jednym z toruńskich Krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca. Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży jako symbolu odejścia od surowej zakonnej reguły.
Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu.

Następnie zwiedziliśmy Katedrę Świętych Janów. Już w średniowieczu był to najważniejszy z toruńskich kościołów, pełniący funkcję staromiejskiej fary, w której skupiało się religijne życie mieszkańców miasta. Potem udaliśmy się do Kościoła św. Jakuba. Ze względu na swą wyjątkową konstrukcję uważany jest za najpiękniejszy gotycki budynek sakralny w Toruniu. Kościół ten został bowiem zbudowany na wzór kamiennych, zachodnioeuropejskich katedr – ciężar sklepień jego głównej nawy przeniesiono na zwieńczone sterczynami skarpy za pomocą zewnętrznych łuków oporowych.

Z końcem dnia udaliśmy się na rejs wycieczkowym statkiem po Wiśle – nie lada gratka zarówno dla młodzieży jak i dla starszych. Trwająca około 40 minut wycieczka była  znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku podziwiać można było mury miejskie i baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów.

Dzień drugi rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesionego  w II połowie XIV w. przez franciszkanów, którzy przybyli do Torunia zaledwie kilka lat po lokacji miasta, w 1239 roku. Zachowana do dziś monumentalna gotycka świątynia jest trzecim, bądź nawet czwartym kościołem zbudowanym w tym miejscu.

Następnie była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, w którym odbyliśmy podróż w czasie: pierwsze piętro muzeum w magiczny sposób przeniesie nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowywaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Potem przeszliśmy się Piernikową Aleją Gwiazd, zobaczyliśmy Dwór Artusa, Zamek Krzyżacki  oraz kamienice, a wszystko wpisane do światowej listy UNESCO.
Potem był Dom Mikołaja Kopernika – średniowieczna kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Wielu historyków wskazuje ją jako miejsce, gdzie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom.

Na zakończenie zwiedziliśmy Fort 4 – dawne  koszary a w nich poterna główna, prochownia, majdan, poterna doprawej kaponiery barkowej, prawa kaponiera barkowa, latryna bojowa, pancerne stanowisko obserwacyjne piechoty WT90, remizy artyleryjskie. Z zapalonymi pochodniami przeszliśmy się jego podziemnymi korytarzami, by zobaczyć jak wyglądało życie i służba żołnierzy w XIX w.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.