„Wspomnienia o Teresie Bratek – bartoszyckiej poetce i pisarce”.

W ramach aktywnego uczestnictwa nauczycieli i uczniów w akcji „Szkoła pamięta”, ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej, dnia 25 października 2019r. wspominaliśmy p.Teresę Bratek – naszą bartoszycką poetkę i pisarkę. Zaproszenie na to spotkanie przyjął p. Jerzy Sałata, długoletni przyjaciel p. Teresy. Łączyła ich przez lata twórcza pasja literacka. On również jest bartoszyckim poetą oraz prezesem Stowarzyszenia Grupy Literackiej „Barcja”, którą wspólnie zakładał z naszą poetką w roku 1983.
     Po obejrzenia filmu   „Zachować siebie…wspomnienia  Teresy Bratek” p. Jerzy Sałata odpowiadając na pytania, starał się przekazać, jaką osobą była nasza bohaterka w oczach literatów. Recytacją jej wierszy podkreślił walory lokalnej poezji.
     Dopełnieniem wspomnień  była wystawa   książek i broszur autorstwa Teresy Bratek i Jerzego Sałaty, kopie materiałów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej z życia poetki, wycinki prasowe. Wśród kopii dokumentów było m.in.: świadectwo urodzenia i chrztu z 1934r., świadectwo szkolne ukończenia w roku szkolnym 1942/1943 czwartej klasy polskiej publicznej szkoły powszechnej II stopnia w Boiskach, pow. Kraśnik, Generalnego Gubernatorstwa – dokument dwujęzyczny: w języku polskim i niemieckim, legitymacja szkolna na rok 1948/1949, wystawiona przez Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ogólnokształcące Gminnej Rady Narodowej w Bełzie, list z 1984r. Ludwika Szczyrby, informujący Teresę Bratek, że napisał muzykę do jej wiersza, który znajdował się w grudniowym numerze „Gromady – Rolniku Polskim” i że z chęcią stworzyłby muzykę do innych jej wierszy. Do listu dołączona jest wizytówka muzyka. Zawiera informację, iż jest on muzykiem i publicystą, prezesem KT Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Muzycznego oraz członkiem Towarzystwa im. Paderewskiego w Morges (Szwajcaria).
Do wglądu były również najbardziej znane tomiki wierszy poetki – „Mateńko moja”, „Te niemodne wiersze” oraz legendy wzbogacające wiedzę o naszym mieście, zatytułowane „Siedem bartoszyckich legend”.

Pamięć o niej jest wyrazem naszego szacunku za pozostawioną twórczość.

Udział we wspomnieniach o Teresie Bratek wzięli nauczyciele i uczniowie: p. Maria Grzyb i kl.4TMt, p. Sylwia Kapturska i kl. 1TIg, p. Elżbieta Klimus i kl. 3TI/TH, p. Edyta Krawczyk i kl. 4TI, p. Lilla Szewczyk i kl. 1TPSg oraz p. Jolanta Dowejko. Dziękujemy za piękne dekoracje p. Alinie Mikołajczyk.

Organizatorzy: L. Szewczyk, J. Dowejko.