Śladami mieszkańców ziemi warmińskiej

Muzeum Kętrzyn          Klasa 1 TI zwiedziła muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie,  jedno z najstarszych muzeów na terenie Warmii i Mazur. Działa ono nieprzerwanie od 26 lutego 1946 roku. W Muzeum gromadzone są zbiory związane przede wszystkim z historią miasta i regionu. Dużą ich część stanowią eksponaty z dziedziny sztuki, rzemiosła artystycznego, historii oraz archiwalia zabezpieczone w pierwszych latach powojennych przez założycielkę Muzeum Zofię Licharewą. A były to m.in. przedmioty pochodzące z wyposażenia okolicznych pałaców i dworów, zniszczonych i rozszabrowanych kościołów, archiwum magistratu, szczątki kolekcji Heimatmuseum Rastenburg i Prussia Museum z Królewca.

Dużym zainteresowaniem cieszył się oddział muzealny Baszta – ekspozycja W średniowiecznej kuchni – można było poczuć jak 600 lat temu kucharze trudzili się  w przygotowywaniu uczt; makieta multimedialna z wykładem kronikarza kętrzyńskiego Adama Huldricusa Schaffera na temat historii i losów miasta oraz ekspozycja poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu.

Drugim przystankiem w programie wycieczki były Mamerki – jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

Zaskoczyły nas zjawiskowe widoki na panoramę Jeziora Mamry, z 38 metrowej wieży, najwyższej w tym regionie, było na co popatrzeć. Kolejno zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej – jedyne w Europie muzeum poświęcone frontowi wschodniemu w tym największą na świecie makietę bitwy pod Kurskiem i makietę bitwy o Stalingrad.

Zwiedzaliśmy replikę U-Boota, mogliśmy poczuć klimat łodzi podwodnej i warunków w jakich przebywali służący tam żołnierze. Następnie odkrywaliśmy tajną broń III Rzeszy – rakietę V2 – rakietowy pocisk balistyczny; pojazd oparty o napęd antygrawitacyjny wyglądem przypominający UFO; a także pierwszy na świecie samolot odrzutowy o konstrukcji latającego skrzydła.

Najlepsze zostawiliśmy na koniec – zwiedzanie repliki Bursztynowej komnaty i dobrze zachowane bunkry w pobliskim lesie.

Pełni wrażeń historycznych wróciliśmy do domu na zasłużony odpoczynek.
                                                                    
Lilla Szewczyk i Alina Mikołajczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.