OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY -2016 W ZSP NR 1

W ramach tygodnia kariery w naszej szkole, odbyło się szereg spotkań dla uczniów. W dniu 19.10.2016r.uczniowie klas IV TH, II TMT, III ZSZ uczestniczyli w spotkaniu z Doradcą Zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy, Panią Sylwią Matyjasek na temat: Nowoczesne metody poszukiwania pracy. Co się dzieje na rynku pracy? Rozwój nowych technologii kreuje nowe zawody i ma wpływ na to: jak i gdzie szukamy pracy. Uczniowie dowiedzieli się jakie są nowoczesne formy poszukiwania pracy:
1.Networking (sieć kontaktów)
2.Serwisy społecznościowe – Goldenline, LinkedIn /Budowanie marki w Internecie – facebook, youtube
3.EURES – Międzynarodowe Wirtualne Targi Pracy
Eksperci od foresightu, czyli naukowego przewidywania przyszłości, prognozują, że 2030 roku na rynku pracy staną się popularne następujące zawody:
Menedżer śmierci cyfrowej
Nostalgista
Doradca ds. opieki zdrowotnej
Projektant śmieci
Klasa I TH spotkała się z Panią Agnieszką Bielicką logopedą z Powiatowej Poradni Psychologic. Uczniowie zapoznali się z zawodem logopedy.
Zawód logopedy: wiele możliwości. Jak i gdzie pracuje logopeda? Droga do zawodu logopedy. Specjalizacje w logopedii.
Uczniowie klasy IV TPS spotkali się z pracodawcą Panem Pawłem Joć, właścicielem zakładu Mechanika Pojazdowa. Główna działalność to konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. Pan Paweł opowiedział jak przebiegała jego kariera zawodowa-sukcesy i porażki.
Grupa uczniów klasy II TMT uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do fabryki STALMOT&WOLMET, która jest producentem mechanizmów meblowych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem technologicznym produkcji okuć meblowych. Zapoznali się z budową i pracą tokarek i frezarek sterowanych numerycznie. Są to wycieczki cykliczne.
W dniu 18.10.2016r. uczniowie klasy III TMT spotkali się z Doradcą Punktu Pośrednictwa Pracy przy OHP Panią Barbarą Magdą na temat: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?.
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresującym doświadczeniem, szczególnie dla osób,które dopiero poznają rynek pracy. Doświadczenie zawodowe, często wymagane. Często elementem rekrutacji jest opracowanie dobrego CV i listu motywacyjnego. Dobre przygotowanie i właściwe zachowanie się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej często decydują o przyjęciu do pracy. Uczniowie dowiedzieli się, iż ważnymi elementami zdobycia pracy są:dobór odpowiednich ubrań, sporządzenie dodatkowych kopii CV, właściwe nastawienie, zorganizowanie punktualnego dojazdu, wiedza o danym zajęciu, opanowanie stresu, nawiązanie umiarkowanego kontaktu wzrokowego, szczerość i akcentowanie swoich mocnych stron, uważne słuchanie.
Uczniowie zadawali pytania np.; czego nie pisać w liście motywacyjnym?, jakie CV preferują pracodawcy?, jak szybko znaleźć pracę?.
W dniu 20.10.2016r. uczniowie klas IV TMT,II ZSZ, grupy II TMT i II TI
uczestniczyli w spotkaniu z Doradcą Zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy z Panią Wiolettą Stanulewicz na temat: Nowoczesne metody poszukiwania pracy.

Doradca Zawodowy
Urszula Saulewicz