Mechatronicy w Fabryce Okuć Meblowych “STALMOT” w Bartoszycach

Dnia 26.09.2014 roku grupa uczniów z klasy II Technikum mechatronicznego w ramach zajęć pracowni maszyn, urządzeń i systemów mechatronicznych uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do Fabryki Okuć Meblowych STALMOT w Bartoszycach. Jest to jeden z największych zakładów tego typu w Europie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem technologicznym produkcji okuć meblowych wykonywanych ze stali i tworzyw sztucznych na maszynach konwencjonalnych, jak również sterowanych elektrycznie, pneumatycznie i hydraulicznie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z budową, pracą i sterowaniem gilotyny, pras mechanicznych i hydraulicznych, wycinarki laserowej, tokarek i frezarek sterowanych numerycznie, wtryskarek, przecinarek elektroerozyjnych.

Wizyta w zakładzie pozwoli uczniom na poszerzenie i usystematyzowanie wiadomości z zakresu montażu oraz eksploatacji urządzeń i systemów mechatronicznych. Na terenie zakładu obowiązuje zakaz fotografowania związany z utrzymaniem tajemnicy handlowej, dlatego też nie zrobiliśmy żadnego zdjęcia aby nie być posądzonym o szpiegostwo przemysłowe.

Witold Czapla

Stanisław Rudziński