Jerzy Sałata w Mechaniaku, czyli wspólne czytanie z młodzieżą.

Co zrobić, żeby młodzież zrozumiała moją poezję i prozę? To pytanie zadawał sobie Jerzy Sałata, przygotowując się na spotkanie autorskie z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.
15 marca br. w bibliotece szkolnej na pisarza czekali uczniowie klasy 4 Technikum Hotelarskiego i 4 Technikum Pojazdów Samochodowych z nauczycielką p. Lillą Szewczyk.
Pisarz przyniósł na spotkanie mnóstwo książek z własną twórczością i płytę z filmem
ph. „Jerzy Sałata: poeta – cieśla”, opracowanym przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach. Film zawierał fotografie z okresu dzieciństwa i młodości poety, a całość przeplatana była fragmentami poezji i prozy „Chleb z kamienia”.
Połączenie obrazu ze słowem i wspólne czytanie, pozwoliło zrozumieć twórczość pisarza, a to już pierwszy krok do dalszego, samodzielnego zgłębiania poezji.
Spośród ośmiu tomików dotychczas wydanych wierszy Jerzego Sałaty, każdy z młodzieży mógł wybrać dowolny i głośno go przeczytać. Czytał również sam pisarz i p. nauczycielki.
W rozmowie wszyscy przyznali, że czytanie poezji wcale nie jest łatwe. Wiersze naszego pisarza często krótkie, ale zawierające dużo przemyśleń i refleksji, należy czytać w skupieniu, bez pośpiechu. Opowiadają po prostu o życiu pisarza: miejscach, ludziach, zdarzeniach. Jest to twórczość bardzo dojrzała i aby móc ją dogłębnie przeanalizować należy wracać do większości utworów.
Często słyszy się stwierdzenie, ze we współczesnym świecie utwory poetyckie schodzą na dalszy plan, mam nadzieję,że to spotkanie będzie tego zaprzeczeniem.
Jolanta Dowejko
Jerzy Sałata – urodził się 23 lipca 1954. w Sępopolu. Mieszkał w Rygarbach. Szkołę podstawową ukończył w Wiatrowcu, a Zasadniczą Szkołę Budowlaną dla Pracujących w Łodzi. Mieszka obecnie w Bartoszycach.
Debiutował w 1975 roku w „Gazecie Olsztyńskiej” wierszem Jesienny spacer. Laureat specjalnej nagrody „Siedleckich Pogłosów” w konkursie na „Życiorys własny robotnika” za pracę „Chleb z kamienia”. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki z 1988 r. Od kwietnia 2002 r. członek Związku Literatów Polskich Oddział w Olsztynie. Współpracował z „Gazetą Olsztyńską”, „Twórczością Robotników”, „Bez Przesłony”, „Własnym Głosem” i „Gońcem Bartoszyckim”. Był członkiem redakcji „Wiadomości Bartoszyckie”.
Jest jednym z czworga założycieli Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”. Obecnie pełni rolę jej prezesa.
W 2008 roku Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego przyznał Jerzemu Sałacie doroczną nagrodę marszałka województwa w dziedzinie kultury, za całokształt twórczości literackiej i wydanie książki poetyckiej „Żniwowisko”. W 2015 r. minęło 40 lat od debiutu literackiego Jerzego Sałaty.
Wydał osiem tomików wierszy:
Opublikował tomiki wierszy:
– Zboża urodziwe (1982)
– Środek świata (1987)
– Z opłotków wsi (1998)
– Stąd widać małe miasteczko (1991)
– Potrzebne światu (2001)
– Teraz i zawsze (2003)
– Żniwowisko (2007)
– Jestem jaki jestem (2016)
(Źródło: Jerzy Sałata”Jestem jaki jestem”)

Jolanta Dowejko

1 5 3 6 7 8 2 4 9 10 11 12 13 15 16

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.