II TURNIEJ MATEMATYCZNY KLAS TECHNICZNYCH z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby „PI”

miniaturkaJuż po raz drugi w naszej szkole zorganizowaliśmy Turniej Matematyczny Klas Technicznych w dniu bardzo ważnym dla każdego fascynata matematyką, czyli w dniu Międzynarodowego Dnia Liczby Pi,  a mianowicie 14 marca.

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby PI. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało też (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski.

Konkurs odbył się pod przewodnictwem nauczycieli matematyki – p. Danuty Maroskiej oraz p. Edyty Kondraciuk – Pieniak. W tym roku szkolnym do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I – II wszystkich czterech techników. Każda grupa– każde z czterech technikum –  składała się z dwóch reprezentantów klas pierwszych oraz dwóch reprezentantów klas drugich.

Drużyny otrzymały kopertę zawierającą 10 różnych typów zadań np. rebusy matematyczne, zagadki logiczne, krzyżówki matematyczne, zadania tekstowe, działania matematyczne, zadania z zapałkami oraz zadania wymagające logicznego myślenia itp.

Oprócz zadań wymagających matematycznego myślenia czy logicznego rozumowania, nasi uczniowie otrzymali zadania, które na pierwszy rzut oka – nie miały nic wspólnego z matematyką – np. ułożenie fraszki o liczbie Pi oraz zapamiętanie jak najwięcej liczb po przecinku.  W tamtym roku bezkonkurencyjny  okazał się Kacper Walczak obecnie uczeń klasy II TI, reprezentujący grupę „Informatyków”, który zapamiętał poprawnie 51 kolejnych cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W tym roku Kacper okazał się również bezkonkurencyjny – podał prawidłowo 76 kolejnych cyfr. Tuż za nim  była uczennica klasy II TH, Patrycja Bejnar- reprezentantka Hotelarzy, która zapamiętała poprawnie 57 kolejnych cyfr.

Rywalizacja była wyrównana, choć od samego początku dominowali „Informatycy” oraz „Mechatronicy”. Jednakże dziewczyny z grupy „Hotelarzy” rozłożyły wszystkich przedstawicieli pozostałych techników – wierszem, który stworzyły.Równie przebojowa okazała się reprezentantka „Informatyków” – Magdalena Mikulska, która ułożyła dla swojej drużyny  wiersz. Jak widać kobiety – górą! Wyniki za ostatnie dwie konkurencje – wiersz, fraszka lub przysłowie na temat liczby Pi oraz ilość liczb po przecinku zapamiętanych w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi  – diametralnie wpłynęła na końcowe wyniki. I tak po 1,5 godzinnej rywalizacji wyniki okazały się następujące:

I miejsce – drużyna Technikum Informatyczne w składzie:

Magdalena Mikulska, Kacper Walczak, Michał Nowak, Maciej Zawadzki,

II miejsce – Technikum Hotelarskie w składzie:

Patrycja Bejnar, Katarzyna Masiuk, Laura Bachanowicz, Julia Bachanowicz,

III miejsce – Technikum Pojazdów Samochodowych:

Rafał Bartczak, Mateusz Podpirka, Cezary Kopańko, Szymon Bącik

IV miejsce – Technikum Mechatroniczne w składzie:

Paweł Bohdanowicz, Radosław Oramus, Przemysław Kozłowski , Michał Pieńkawa,

Wiersze:

TMT

TMT i liczba PI, nie rozłączne jak klamka i drzwi.

TH

Liczba Pi jest nieskończona

Żaden orzeł jej nie pokona.

Cyfr posiada bardzo wiele,

Po co to komu ? Nikt tego nie wie.

Jeden pisze, drugi czyta,

Trzeci liczbę PI wylicza.

Takie dzisiaj mamy święto

Aby liczbę Pi zamknięto.

My jej do końca nie znamy

Lecz ten konkurs wygramy.

BO my jesteśmy hotelarze, a nie jakieś matematykarzeJ

TI

W Babilonie została stworzona

A przez Jamesa nazwa wymyślona.

I Szymborska o niej pisała.

To jest właśnie PI wspaniała

TPS

Liczba PI dumnie brzmi i otwiera wiele drzwi.

Każdy uczeń biorący udział w turnieju otrzymał imienny dyplom oraz nagrody rzeczowe, które zostały wręczone przez wicedyrektora szkoły-pana Grzegorza Mojka, któremu bardzo dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością naszego turnieju.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!

Edyta Kondraciuk-Pieniak, Danuta Maroska