I TURNIEJ MATEMATYCZNY KLAS TECHNICZNYCH

14 marca przypada Międzynarodowy Dzień Liczby PI.

miniaturkaDatę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby PI. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało też (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski.

Tego dnia w naszej szkole zorganizowany został I Turniej Matematyczny Klas Technicznych pod przewodnictwem nauczycielek matematyki p. Danuty Maroskiej i p. Edyty Kondraciuk – Pieniak. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas 1 – 3 naszych techników.

Każda grupa – każde z czterech technikum – otrzymała kopertę zawierającą 11 różnych typów zadań np. rebusy matematyczne, zagadki logiczne, sudoku, zadania tekstowe, działania matematyczne, zadania z zapałkami itp. Oprócz zadań wymagających matematycznego myślenia czy logicznego rozumowania, nasi uczniowie otrzymali zadania, które na pierwszy rzut oka – nie miały nic wspólnego z matematyką – np. ułożenie fraszki o liczbie Pi oraz zapamiętanie jak najwięcej liczb po przecinku. W tym zadaniu bezkonkurencyjny okazał się Kacper Walczak z klasy I, reprezentujący grupę Informatyków, który zapamiętał poprawnie 51 kolejnych cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Równie przebojowa okazała się reprezentantka hotelarzy, Monika Szarłowska z klasy III TH, która ułożyła najfajniejszą fraszkę, w najkrótszym czasie.

Zmagania trwały 1,5 godziny. Każdy uczeń biorący udział w turnieju otrzymał imienny dyplom oraz nagrody rzeczowe, które zostały wręczone przez wicedyrektora szkoły-pana Grzegorza Mojka. Wyniki okazały się następujące:

I miejsce – drużyna Technikum Informatyczne w składzie:

Magdalena Mikulska, Kacper Walczak, Adrian Piwnicki i Artur Lipski.

II miejsce – Technikum Mechatroniczne w składzie:

Patryk Strzałecki, Radosław Oramus, Krystian Tomaszkiewicz i Wojciech Kaliszuk.

III miejsce – Technikum Hotelarskie w składzie:

Patrycja Bejnar, Katarzyna Masiuk, Monika Szarłowska, Patrycja Trofimow.

IV miejsce – Technikum Pojazdów Samochodowych:

Grzegorz Szczur, Bartosz Szypułowski, Dawid Greber i Kamil Nisio,

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!