HISTORIA KRESOWIAKÓW

Na Kresach Rzeczypospolitej przyszło na świat wielu znamienitych Polaków, którzy pozostawili ślad w naszej kulturze, historii, literaturze, muzyce, technice, dziejach miast, uczelni, pól bitewnych. Część spędziła tam całe życie. Wielu znalazło się na Kresach przypadkiem, czasami tylko przez krótką chwilę, ale połączyła ich ta ziemia, pozostały dokonania. Warto ocalić pamięć o nich, pokazać ten nieco już zapomniany kresowy świat, historie, które zdarzyły się wiele lat temu i w czasach mniej odległych. Dobrze znamy nazwiska: Tadeusza Kościuszki, Stanisława Moniuszki, Tadeusza Czackiego, Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta, czy Adama Mickiewicza…
Dnia 02.03.2023 r.  w  bibliotece szkolnej przeprowadziliśmy zajęcia dla klas: I TH, I TPS, I TMT oraz I TI, w ramach projektu społecznego — Zwolnieni z Teorii. Nasz projekt nosi nazwę – „Historia Kresowiaków”.
Celem naszego projektu jest szerzenie tak ważnej i cennej wiedzy na temat patronów naszej szkoły. Wymieniać można długo ich nazwiska. I o nich była ta opowieść – o ludziach wybitnych, ale i o takich, bez których historia nie tylko tych ziem, ale całej Polski, byłaby o wiele uboższa.
To właśnie dzięki naszemu projektowi każdy z uczniów naszej szkoły mógł dowiedzieć się (lub przypomnieć sobie) kim byli Kresowiacy. Poszczególne klasy miały możliwość obejrzenia ciekawej prezentacji oraz posłuchania wierszy i utworów przez nas wcześniej przygotowanych.
Utwory, które mieliśmy zaszczyt przeczytać to: „Testament” Zbigniewa Herberta, „Do Laury” Czesława Miłosza oraz wiele innych. Na koniec prezentacji, mieliśmy również okazję posłuchać kilka utworów legendy polskiej sceny muzycznej – Czesława Niemena. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek ukazujących piękno Kresów, historię, skarby kultury, zabytki, krajobraz, tradycje. Nasze koleżanki i koledzy mieli okazję iść śladami wielkich Polaków na Kresach przedstawionych w  nowościach wydawniczych, które szkolna biblioteka zakupiła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jesteśmy również ogromnie wdzięczni za przygotowanie nam wystawy oraz za możliwość przeprowadzenia naszego projektu w bibliotece – pani Iwonie Pieniak.
Mamy nadzieję, że dzięki innowacyjnym i ciekawym strategiom niesienia wiedzy na temat Kresów i Kresowiaków, większość uczniów chociaż trochę zmieniło swoje, często nieprzyjemne, nastawienie do historii, że pomogło to rozwinąć bardziej pasje, tych osób, które interesują się tematami o podłożu historycznym oraz ewentualne zafascynować i zarazić pasją innych do historii.
Członkowie projektu: Laura Szkoła, Patrycja Czarnecka, Wiktoria Kryńska, Oliwia Kirszanowska, Jakub Łuczkowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.