eMOCje w GŁOWIE – projekt edukacyjny UNICEF Polska

Problemy psychiczne należą do jednych z głównych przyczyn chorób wśród nastolatków, a połowa wszystkich zaburzeń psychicznych ma swój początek przed ukończeniem 14. roku życia. Aby zadbać o profilaktykę zdrowia psychicznego, UNICEF Polska – WHO przygotował wyjątkowy projekt edukacyjny „eMOCje w GŁOWIE”.

Projekt realizowaliśmy w  naszej szkole w  maju i czerwcu .

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach, w trakcie których dowiedzieli się jak dbać o zdrowie psychiczne, jak ważna jest psychohigiena, jak wzmocnić swoją odporność na stres i dbać o dobre samopoczucie. Uzupełnieniem zajęć edukacyjnych były zajęcia praktyczne z relaksacji i wizualizacji, które poprowadziła Pani Iwona Jedwabnik – pedagog. Uczestnikom bardzo spodobał się trening autogenny Schultza. To technika relaksacji mająca na celu zmniejszenie napięcia mięśni i nerwów.  Umożliwia  relaksację i regenerację organizmu. Metoda ta znana jest  na całym świecie jako technika relaksacyjna, powodująca znaczne odprężenie organizmu, co z kolei wpływa na poprawę jego funkcjonowania. 

Do rodziców i nauczycieli został skierowany materiał filmowy z odpowiedzią na pytania:

  • W jaki sposób środowisko szkolne wpływa na zdrowie psychiczne dzieci?
  • Czy stres może być czymś pozytywnym? Jak sobie z nim radzić? Jak skutecznie wspierać uczniów?
  • Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży?
  • Czy kryzysom można przeciwdziałać, kiedy szukać wsparcia specjalisty?
  • Jak rozmawiać z młodym człowiekiem o jego problemach?

https://unicef.pl/co-robimy/dla-rodzicow

Problematykę przedstawili  dr Ewa Odachowska-Rogalska – psycholog oraz Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Głównym celem  projektu jest wspieranie społecznego i emocjonalnego rozwoju nastolatków poprzez promowanie profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego.

Sprawdź, gdzie szukać pomocy specjalisty w zakresie opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży: https://www.gov.pl/web/zdrowie/gdzie-szukac-pomocy

Szkolny Klub UNICEF

dyplom-unicef
Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.