„OBRAZKI HISTORIĄ W TLE CZYLI POLACY O POLSCE W LITERATURZE” – Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

Przed Świętami Wielkiej Nocy 10 kwietnia w auli szkolnej odbyło się ostatnie w tym roku, kulturalne wydarzenie z cyklu „Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze”, którego celem jest łączenie piękna literatury polskiej i najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju – w tym miesiącu uwagę poświęciliśmy obozom sowieckim i koncentracyjnym. Przez takie akcje chcemy propagować czytelnictwo i pamięć o Polakach w najistotniejszych momentach w historii Polski.
W poniedziałek uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty „W cieniu Katynia” Stanisława Swianiewicza. To literatura faktu dotykająca straszliwych wydarzeń w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Fragmenty prozy w nader realistyczny sposób opisują działania NKWD i aparatu śledczego, wszechobecny terror, bestialstwo i kłamstwo ZSRR; nie zostawiając okruchów nadziei na wyzwolenie…
Po raz kolejny zwróciłyśmy uwagę uczniom, że bez poznania historii swojego kraju, nie można zrozumieć przeszłości, tak jak to występuje w„W cieniu Katynia”.
Akcję rozpoczęła Pani Lilla Szewczyk, która w przejmującym zarysie opowiedziała o Katyniu, Kwietniu jako Miesiącu Pamięci Narodowej… Prezentację ukazującą obozy i ich okrucieństwo, reprodukcje obrazów, fotosy i najważniejsze informacje dotyczące Katynia, Kozielska, Smoleńska, przygotowała Patrycja Trofimow z IV TH.
Dzieło czytali Pan Dyrektor Stanisław Rudziński, Panie Jolanta Dowejko i Sylwia Kapturska, Laura Bachanowicz z kl. I TH, Paweł Kiszło z I TI i Rafał Kamiński z kl. III TPS.
Uczniowie mogli podziwiać zdolności artystyczne uczennic klasy IV TH i Pani Aliny Mikołajczyk, które ujmująco ukazały żniwo obozów w ZSRR. Oglądano również wystawkę ukazującą dzieła o lagrach, fotosy, albumy historyczne.
Kolejne czytanie z cyklu odbędzie się w przyszłym roku szkolnym…
Lilla Szewczyk, Alina Mikołajczyk, Sylwia Kapturska i Jolanta Dowejko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.