„Zdrowe i czyste powietrze-jesteśmy na tak!”

13 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się V Edycja Szkolnego Konkursu Ekologicznego pod hasłem „Zdrowe i czyste powietrze-jesteśmy na tak!”. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich pierwszych klas ZSP nr 1. W tej edycji organizatorzy poruszyli problematykę jakości powietrza atmosferycznego, które ma wpływ bezpośrednio na nasze zdrowie.
Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej i drużynowej. Część indywidualna polegała na wykonaniu prezentacji multimedialnej pt.: „Samochód spalinowy, czy elektryczny – wybór należy do ciebie”. Uczniowie porównywali dwa typy samochodów oraz zajmowali stanowisko, jakiego wyboru dokonaliby podczas kupna. Do oceny wpłynęło 12 prezentacji. Najlepiej została oceniona praca wykonana przez Artura Dzika z klasy I Technikum Samochodowego, II miejsce zajął Jan Ploch z klasy I Technikum Mechatronicznego, a III Paweł Śniadach również z klasy I Technikum Mechatronicznego.
W części drużynowej 3-osobowe reprezentacje klas pierwszych rozwiązywały różnorodne zadania dotyczące tematu. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko konkretną wiedzą, ale także kreatywnością i szybkim, logicznym myśleniem, bowiem wszystkie konkurencje odbywały się na czas. Po podsumowaniu punktacji zwycięzcami okazała się drużyna z klasy I Technikum Informatycznego w składzie Piotr Zaczyk, Oliwier Zakrzewski, Radosław Fiedorowicz, II miejsce zajął zespół z klasy I Technikum Mechatronicznego – Jakub Habiński, Kacper Gowkielewicz, Patryk Zaburko, natomiast miejsce III przypadło drużynie z klasy I Technikum Pojazdów Samochodowych w składzie Adrian Błażewicz, Jakub Mucha, Igor Mazurek.
Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy ekologicznej młodzieży, ale też kształtowanie postawy proekologicznej. Uświadomienie, że na poprawę jakości powietrza atmosferycznego możemy wpłynąć my sami zamieniając na przykład samochód na rower, korzystając z komunikacji miejskiej, nie spalając w piecach śmieci, korzystając z odnawialnych źródeł energii, czy zmieniając przysłowie kopciuchy na bardziej nowoczesne piece, emitujące do atmosfery znacznie mniej zanieczyszczeń.
V edycję Konkursu objęli patronatem honorowym: Starosta Powiatu Bartoszyckiego Pan Jan Zbigniew Nadolny oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce Pan Artur Kurek. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało Starostwo Powiatowe w Bartoszycach oraz Nadleśnictwo Bartoszyce. Organizatorami tegorocznej edycji byli: Mariola Maciejewska i Krzysztof Lewandowski.
Mariola Maciejewska