ZBIÓRKA FUNDUSZY NA RENOWACJĘ NAGROBKÓW NA CMENTARZU ROSSA W WILNIE

Listopad jest szczególnym miesiącem, w którym wspominamy zmarłych przodków, a jednocześnie dziękujemy za wywalczoną przed laty niepodległość Polski. Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność, którą wyrażamy poprzez zebranie funduszy na renowację nekropolii na Rossie w Wilnie. Na tym zabytkowym cmentarzu znajdują się groby polskich oficerów i ochotników poległych w latach 1919-1920 w walkach o Wilno, a także żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 r. W centrum kwatery złożono urnę z sercem Józefa Piłsudskiego. Aktualnie opiekę nad nekropolią sprawuje Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą to stowarzyszenie zawiązane w 1990 r. z inicjatywy mieszkających w Wilnie Polaków: dziennikarza Jerzego Surwiły, lekarza Olgierda Korzenieckiego, filolożki Alicji Klimaszewskiej oraz działaczki społecznej i dziennikarki Haliny Jotkiałło, przy wsparciu Jerzego Waldorffa. Głównym celem statutowym stowarzyszenia jest opieka nad pomnikami nagrobnymi na wileńskim cmentarzu na Rossie. Komitet zajmuje się głównie ich renowacją i odbudową. W okresie 30 lat stowarzyszenie odnowiło 174 pomniki nagrobne i wzniosło 5 nowych. Komitet jest organizacją non-profit, a środki materialne potrzebne na wypełnianie celów statutowych są zbierane podczas zbiórek społecznych, organizowanych przede wszystkim w Warszawie i Wilnie.
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu „Promieniści” w dniu 8 listopada br. przeprowadzili zbiórkę pieniędzy do puszek. Łącznie, dzięki Waszej hojności, uzbieraliśmy 350 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto wspomnianej organizacji i przeznaczone na bieżące potrzeby renowacyjne cmentarza. W imieniu Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą składam serdeczne podziękowania Rodzicom, Nauczycielom i Wam wszystkim.
Elżbieta Klimus
Opiekun SKW

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.