Rezerwat „Źródła Rzeki Łyny” – Nidzica – turystyczna wyprawa I TOT i III TPS

24.09.2013r. młodzież z I TOT i III TPS wybrała się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do leżącego w niewielkiej odległości od Nidzicy Rezerwatu „Źródła rzeki Łyny”. Tego dnia od rana „lało jak z cebra” i do końca nie było wiadomo, czy kapryśna aura pozwoli zrealizować plan wyprawy. Bartoszyce pożegnały nas zatem deszczem, za to Nidzica przywitała rześką i słoneczną pogodą.

Sam Rezerwat „Źródła Rzeki Łyny”, to położony w głębokim wąwozie źródliskowy obszar, z którego wypływa wiele strumieni dających początek Łynie. Miejsce jest tak malownicze, jak doliny górskich potoków.

Uczestnicy wyprawy mieli okazję zaobserwować erozję wsteczną wód wypływających ze źródeł oraz związane z nią zjawisko cofania się źródeł Łyny. Trasa wycieczki przebiegała też przez maleńką miejscowość Łyński Młyn. Młodzież obejrzała tu zabytkowy młyn (pierwsze wzmianki o nim sięgają 1387r.) – obecnie zabytek hydrotechniki.

Dalsza część wycieczki to przejazd do Nidzicy i zwiedzanie krzyżackiego zamku. Budowla ta jest największym pokrzyżackim zamkiem rezydencjalno-obronnym na Mazurach. Uczniowie zobaczyli podzamcze i pięknie utrzymany dziedziniec zamku.

Młodzieżą opiekowały się panie Mariola Maciejewska i Sylwia Kapturska. Przewodnikiem po rezerwacie i zamku była pani Stefania Olkowska – licencjonowany przewodnik po Warmii i Mazurach.

 

M. Maciejewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.