Piknik naukowy Wojskowej Akademii Technicznej w „Mechaniaku”

image001Dzień 14 lutego 2017 r. będziemy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków długo pamiętali. Tego dnia przybyła do nas z Warszawy reprezentacja świata nauki i techniki – wykładowcy z Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Wizyta ta związana była z patronatem naukowym WAT, którym objęta jest nasza szkoła.

Głównym celem naszego spotkania z wykładowcami z WAT było rozwinięcie zainteresowania młodzieży zagadnieniami naukowo-technicznymi, które są przedmiotem badań oraz dydaktyki w tej wojskowej akademii zarówno na studiach wojskowych jak też cywilnych. I cel ten został osiągnięty dzięki znakomicie przygotowanym prelekcjom. Tematy prelekcji wybrali uczniowie z kilkudziesięciu propozycji z różnych wydziałów uczelni. Pięć 25-osobowych grup uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu bartoszyckiego uczestniczyło w następujących prelekcjach: Ukrywanie dodatkowych informacji w multimediach”, „Co to jest logistyka? Krótki zarys teorii i praktyki”, „ Co się dzieje podczas zderzenia samochodu”, „Kryptologia od starożytności do współczesności”, „Jak zbudować dom energooszczędny”.

Uczniowie poznawali często nieznane dla nich wcześniej dziedziny nauki i techniki. A o ich zainteresowaniu, wrażeniach świadczą wypowiedzi po zajęciach:

– Wykłady bardzo mi się podobały. Chcę więcej. Byłem na kryptologii i oceniam jakość wykładu na bardzo dobrą.

– Jestem pod wrażeniem jak można ukrywać wiadomości w filmach, muzyce, obrazach. W tak małych częściach zdjęć można ukryć wiadomość. Podobało mi się przekazywanie wiedzy – wszystko było zrozumiałe.

– Nauczyłem się o kodzie Cezara i o mikrokropkach.

– Wykłady według mnie były bardzo dobrze przygotowane. Wykład o steganografii przypadł mi do gustu.

– Dowiedziałem się o ukrywaniu informacji w multimediach oraz jak najkorzystniej zbudować dom, jak zrobić, by ubytki ciepła były jak najmniejsze.

– Bardzo podobały mi się wykłady. Dowiedziałem się o oszczędnościach przy budowie domu.

– Było ciekawie. Nie interesuję się takimi rzeczami, ale przyjemnie się słuchało.

– Były nudne momenty, w których było za wiele informacji naraz. Wolałbym coś więcej o Wojskowej Akademii Technicznej.

– Tematy wykładów były ciekawe, jednak trwały za krótko. Wielu rzeczy się dowiedziałem, o których nie miałem pojęcia.

– Było ciekawie, zajęcia były interesujące, a i bardzo mili prowadzący.

– Pan od kryptologii był bardzo fajny, wszystko tłumaczył, rozmawiał itd.

– Jestem pod wrażeniem, jaką wiedzę posiadają ludzie z WAT-u. Zaskoczyło mnie to, jak starannym trzeba być, żeby pojąć tą całą wiedzę.

Dla wszystkich uczniów, a szczególnie dla tych, którzy nie byli na wykładach przygotowano stoisko informacyjne o Wojskowej Akademii Technicznej. A oprócz informacji można było otrzymać różne gadżety, m.in. latarki, notatniki, długopisy itp.

Wszyscy żałujemy tego, że nasi Goście byli u nas tak krótko, ledwie 4 godziny. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, wysiłek, za wspaniale przygotowane zajęcia. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zbigniew Murawski

DSC_0464 DSC_0475 DSC_0477 DSC_0487 DSC_0458 DSC_0471 DSC_0481 DSC_0468 DSC_0466 DSC_0459

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.