„Nasz Wszechświat” – w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym

30 września 2022 r. uczniowie klasy I Technikum hotelarskiego uczestniczyli w wycieczce dydaktyczno – integracyjnej do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Najpierw wizyta w obserwatorium, gdzie pod okiem osoby oprowadzającej młodzież obejrzała kolekcję meteorytów, poznała budowę i działanie przyrządów astronomicznych takich jak sekstant, różnego typu teleskopy. Na jednym nich wszyscy mogli zaobserwować tarczę słoneczną .Na zakończenie taras widokowy i zdjęcia na tle panoramy Olsztyna.
W planetarium młodzież uczestniczyła w seansie filmowym pt. „Nasz Wszechświat”. Uczniowie wirtualnie odwiedzili Układ Słoneczny, dalsze zakątki Drogi Mlecznej oraz inne galaktyki.
Warto wiedzieć, że Olsztyńskie Planetarium jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie pełniąc funkcje administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej. Uroczyste otwarcie Planetarium miało miejsce 19 lutego 1973 roku – w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma.
Natomiast Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej
23 metrowej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna.
W tym roku szkolnym Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne odwiedzą wszystkie klasy pierwsze technikum.

M. Maciejewska