Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny
Lech Kaczyński

1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu zamordowano 7 członków zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ta tragiczna data została uznana za symboliczny dzień „ Żołnierzy Wyklętych”.  Od 2011 roku odchodzimy w tym dniu „Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych”.
Nasza szkoła włączyła się w te obchody . Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem pani Aliny Mikołajczyk przygotowali prace plastyczne  na temat losu niezłomnych żołnierzy. Wystawę prac można obejrzeć na pierwszym piętrze koło sekretariatu. Zorganizowane było również spotkanie w auli szkolnej, na którym Pani Lilla Szewczyk opowiedziała o   trudnej historii żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została rosyjską, stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Uczniowie: Maria Strug, Sandra Naruszewicz, Apoloniusz Sienkiewicz oraz Aleksander Poddenek  przygotowali i przedstawili swoje prezentacje o wybranych bohaterach. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i za udział w tych obchodach.
Alina Mikołajczyk i Lilla Szewczyk