„MAJOWE OBLICZA NASZEJ OJCZYZNY”

Akademia upamiętniająca najważniejsze święta majowe odbyła się 30 kwietnia, gdzie w trakcie 2 i 4 godziny lekcyjnej większość uczniów naszej szkoły, miała przyjemność celebrować słowo, muzykę i obraz.
Apel rozpoczął się przypomnieniem historii 1 maja jako Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, który zainaugurowany został w 1889 roku po starciu robotników z policją w Chicago.
Ten dzień to również rocznica przystąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem od 2004 roku. Wskazaliśmy uczniom inwestycje dotykające powiat bartoszycki i ZSP Nr 1 bezpośrednio (mówiliśmy o basenie, budynku nr 13 przy ul. Limanowskiego, szpitalu itd.)
Następnie przeszliśmy do uzmysłowienia oglądającym niezwykle istotnego święta jakim jest 2 maja, czyli Święto Flagi Państwowej, uchwalony przez Sejm w 2004 roku.
Kolejną datą w majowym kalendarzu jest 3 maja, w tym roku przypadła 224 rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu każdego Polaka, choć przez wiele dziesięcioleci było marginalizowane. Obchody podkreślające naszą historię, tradycję, kulturę, pamięć o wszystkich patriotach, suwerenność…
Akademię zakończyliśmy przypomnieniem 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, która miała miejsce 8 i 9 maja 1945 roku.
W trakcie uroczystości pokazywane były zdjęcia wybitnych Polaków, wydarzeń historycznych, zwykłych obywateli, pomników kultury, zabytków, inwestycji… nad prezentacją czuwała Pani Lilla Szewczyk i Patrycja Trofimow z kl. II TH.
Wiele miejsca poświęciliśmy muzyce z różnych momentów zawirowań naszej Ojczyzny. Wysłuchaliśmy pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, Marka Grechuty „Praca”, Zakonu Żebraczego „Flaga”, „Mazurka Trzeciego Maja”, „Czerwonych maków na Monte Cassino”. Kilka utworów wykonali uczniowie, którzy specjalnie na tę uroczystość przygotowywani byli przez Panią Sylwię Kapturską. Nasi wokaliści w składzie – Martyna Brudzeńska, Aleksandra Owczarek i Mateusz Kanarek z kl. II TH, Sylwia Pisarek z I TI, Mateusz Antosik z I TMT, Karolina Pastuszka i Marlena Bartoszewicz z kl. II TOT zaprezentowali „Odę do radości” Ludwika van Beethovena, „Jest takie miejsce taki kraj” Jana Pietrzaka, „Okę” Leona Pasternaka, „Rozkwitały pąki białych róż” Eugeniusza Żytomirskiego, na zakończenie Martyna i Mateusz perfekcyjnie zaśpiewali chwytającą za serce pieśń „Biały krzyż” Janusza Kondratowicza.
Nie zawiedli (jak zwykle) prowadzący czyli Aleksandra Bachanowicz i Aleksandra Owczarek z II TH oraz Tymoteusz Rudszewski z kl. II c ZSZ.
Serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom zaangażowanym w akademię, bez Was niczego byśmy nie osiągnęły, praca z Wami to czysta przyjemność. Dziękujemy ogromnie Bartkowi Kucharskiemu z II TMT za niezwykły zapał, profesjonalizm, trud i kulturę bycia, a to rzadkie w tych czasach (zwłaszcza wśród uczniów), a przede wszystkim obsługę sprzętu nagłośnieniowego.
Dziękujemy jak zawsze perfekcyjnej w dekoracjach Pani Alinie Mikołajczyk, która podkreśliła czar świąt majowych. Podziękowania Pani Sylwii Jarzębowicz – Sudujko za użyczenie sprzętu audiowizualnego.

DSC04632 DSC04556 DSC04560 DSC04567 DSC04569 DSC04572 DSC04579 DSC04581 DSC04582 DSC04584 DSC04614 DSC04615 DSC04619 DSC04625 DSC04626

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.