I SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

“Szachy to wieczna zabawa, czy wygrany czy przegrany turniej, zawsze będzie następny”.

Szachy  należą do strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu pionów i figur. Należy pamiętać, że szachy to gra niezwykle wartościowa, ponieważ stanowi specyficzną kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Gra w szachy doskonali pamięć i uwagę, rozwija zdolność koncentracji, logicznego myślenia. Wpływa również na rozwijanie pozytywnych cech i postaw takich jak obiektywizm, tolerancja, wytrwałość w dążeniu do celu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu i my potraktowaliśmy to jako trening mózgu.
Pierwszy wielki międzynarodowy turniej szachowy rozegrano w 1851 roku w Londynie, a w naszej szkole 15. grudnia 2022 r., w bibliotece szkolnej. Pomysłodawcami i organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Nadia Zawadzka z kl. 2 TMT i Aleks Mikuś z kl. 2 TI oraz Samorząd Uczniowski.
OGROMNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO CZŁOWIEKA O WIELKIM SERCU, A JEST NIM PAN PRZEMYSŁAW MIKUŚ.
Pan Przemysław podarował naszym szkolnym szachistom 10 pięknych nowiutkich szachownic!!!
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem już na poziomie zapisów, a niektórzy wręcz nie mogli się doczekać, aby zagrać. I Szkolny Turniej Szachowy, w którym udział wzięło 27 uczniów, otworzył Pan Dyrektor Jerzy Dziemiańczyk.  Wśród szkolnych szachistów panowała atmosfera skupienia, spokoju, a przede wszystkim chęci do wygranej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział. Pierwszy turniej szachowy, pierwsze prawdziwe emocje, pierwsze wygrane i przegrane. A na podium znaleźli się:
I miejsce Bartłomiej Pawłowski kl. 4 ti/g.
II miejsce Kamil Ślęzak kl. 4 tmt/p.
III miejsce Kamil Błażewicz kl. 4 tmt/p.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Dyrekcję szkoły.
OGROMNE GRATULACJE dla zwycięzców!!!

Wartości edukacyjnych szachów chyba nie trzeba przedstawiać, ale dla pewności… Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Młody adept “królewskiej gry” jest bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w nasz umysł.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom zaangażowanym podczas turnieju w różne sprawy organizacyjno-turniejowe: Panu Andrzejowi Cichockiemu, Panu Marcinowi Kapturskiemu. Dzięki ich umiejętnościom wszystko poszło tak jak zaplanowaliśmy.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w turnieju.
Zapraszamy do nauki gry w szachy, a w przyszłości do udziału w następnych rozgrywkach.
Przypominamy, że książki do nauki gry w szachy zakupiono z NPRC 2.0 i są dostępne w bibliotece szkolnej, a także szachy do treningu.
Samorząd Uczniowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.