CELNICY W SZKOLE

26 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych i drugich z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie. Głównym celem spotkania było popularyzowanie wiedzy z zakresu działalności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz porządek publiczny na terytorium RP. Podczas spotkania rzecznik prasowy Izby Celnej, podinspektor celny Ryszard Chudy przedstawił młodzieży zadania oraz strukturę organizacyjną Urzędu Celnego. Wyjaśnił, dlaczego zawód ten jest niezwykle trudny, odpowiedzialny i niebezpieczny. Służba Celna obok zabezpieczenia interesu finansowego państwa chroni społeczeństwo i środowisko przed zagrożeniami wynikającymi z napływu niebezpiecznych towarów. Faktycznie wpływy generowane przez celników są bardzo poważne. Tylko z akcyzy wpłynęło w 2015 r. niemal 63 mld zł, a to właśnie jest pole odpowiedzialności celników. Do tego dochodzą cła, a część ceł stanowi też przychód Unii Europejskiej.

Tematyka spotkania dotyczyła również przemytu papierosów. Szara strefa to już 25 proc. całkowitej konsumpcji wyrobów tytoniowych. Powoduje ona nie tylko ogromne straty dla polskiej gospodarki, lecz także stanowi nieuczciwą i nielegalną konkurencję dla przedsiębiorców, którzy płacą podatki, zatrudniają pracowników i inwestują w Polsce.

Największą atrakcją okazał się jednak pokaz umiejętności Karmi – służbowego teriera, specjalisty od znajdowania ukrytych papierosów. Jego przewodnik opowiadał o codziennej pracy, szkoleniach, sukcesach oraz zaprezentował umiejętności czworonoga.

Było to kolejne tego typu spotkanie, organizowane dla młodzieży naszej szkoły przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Olsztynie.

S. Jarzębowicz-Sudujko

IMG_1062 IMG_1064 IMG_1065 IMG_1077 IMG_1070 IMG_1069 IMG_1068

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.