„OBRAZKI HISTORIĄ W TLE CZYLI POLACY O POLSCE W LITERATURZE” – powstanie styczniowe

Przed samymi feriami zimowymi 19 stycznia w auli szkolnej odbyło się kolejne kulturalne wydarzenie z cyklu „Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze”, którego celem jest łączenie piękna literatury polskiej i najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju – w tym miesiącu uwagę poświęciliśmy powstaniu styczniowemu. Przez takie akcje chcemy propagować czytelnictwo i pamięć o Polakach w najistotniejszych momentach w historii Polski.
W czwartek uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty „Wiernej rzeki” powieści historycznej napisanej przez wybitnego pisarza Stefana Żeromskiego. Utwór dotyka wydarzeń zaraz po przegranej bitwie pod Małogoszczem, która miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Fragmenty prozy w nader realistyczny i naturalistyczny sposób opisują krajobraz po bitwie, powstańców, zniszczenie i pożogę. Nie zostawiając okruchów nadziei na poprawę sytuacji Ojczyzny w cieniu rosyjskich najeźdźców.
Po raz kolejny zwróciłyśmy uwagę uczniom, że bez poznania historii swojego kraju, nie można zrozumieć wielu dzieł literackich, tak jak to występuje w„Wiernej rzece”.
Czytanie poprzedziła prezentacja ukazująca zdjęcia dowodzących i inicjatorów zrywu niepodległościowego, reprodukcje obrazów i najważniejsze informacje dotyczące powstania styczniowego, którą przygotowali uczniowie klasy IV TMT Kamil Mickiewicz i Damian Mańkowski. Dzieło prezentowali Pani Lilla Szewczyk, Pani Jolanta Dowejko, Kacper Urbańczyk z I TPS, Paweł Kiszło z kl. I TI, Przemysław Kozłowski z I TMT i Rafał Gulbicki z kl. III TI.
Uczniowie mogli podziwiać zdolności artystyczne uczennic klasy IV TH i Pani Aliny Mikołajczyk, które przepięknie uwydatniły motyw rzeki i powstania styczniowego. Oglądano również wystawkę ukazującą dzieła Żeromskiego, fotosy z powstań, albumy historyczne.
Kolejne czytanie z cyklu odbędzie się w kwietniu, który jest miesiącem pamięci narodowej…
Lilla Szewczyk, Alina Mikołajczyk, Sylwia Kapturska i Jolanta Dowejko

8 9 10 11 12 13 14 16 15 17 18 19 20 21 22 23 24 25 1 26 2 3 4 5 6 7

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.