Ekocoś z niczego, czyli jak wykonać przedmiot użytkowy z surowców wtórnych?

21 kwietnia w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs na przedmiot użytkowy z materiałów wtórnych pt. „Ekocoś z niczego”. Celem konkursu była promocja selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu – jako metody pozwalającej na powtórne przetworzenie odpadów.

Wykonane przez uczniów prace pokazały, że wiele niepotrzebnych, czy zużytych przedmiotów w gospodarstwach domowych można powtórnie wykorzystać nadając im „nowe życie”. W pracach konkursowych pojawiły się m.in. torby z włóczki, lnu i filcu, stolik kawowy na podbudowie silnika z „malucha”, zdobione metodą decoupage puste opakowania plastikowe i drewniane. Na początku uczniowie prezentowali swoje prace przed komisją i publicznością, odpowiadali na zadawane pytania dotyczące m.in. czasu wykonywania prac, materiałów z których powstały, zastosowanych technik itp. Następnie komisja w składzie pani Jadwiga Mysiewicz – Starostwo Powiatowe w Bartoszycach (przewodnicząca), pan Karol Daliga – Nadleśnictwo Bartoszyce, Pani Elżbieta Klimus – nauczyciel w ZSP nr 1 w Bartoszycach wyłoniła spośród 22 dostarczonych prac 3 najlepsze i przyznała również 3 wyróżnienia. Za pracę najbardziej pomysłową, pracochłonną i zgodną z tematem konkursu jury uznało stolik kawowy wykonany przez Cezarego Dobosza i Tomasza Fidurę z klasy II Technikum Pojazdów Samochodowych – I miejsce, II miejsce przyznano Kamili Antonik z klasy IV Technikum Hotelarskiego, która metodą decoupage ozdobiła puste opakowania po różnych produktach. Natomiast III miejsce przypadło Adamowi Mickiewiczowi i Damianowi Komajda z klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy wykonali metalowe świeczniki. Wyróżnienia otrzymali Laura Bachanowicz z klasy I Technikum Hotelarskiego za przepiękną papierową sukienkę oraz Monika Szarłowska i Martyna Kaźmierczak z klasy IV Technikum Hotelarskiego za przedmioty typowo użytkowe takie jak torba na zakupy oraz dekoracyjne np. szkatułka z wykałaczek, papierowy koszyk czy zając z gazety.

Jak widać i materiały użyte do wykonania prac i techniki wykorzystane do ich wykonania były bardzo różnorodne.

Wyżej przedstawione przedsięwzięcie to swoiste połączenie wiedzy ekologicznej z praktyką, a to chyba najważniejsze w obecnych czasach. Preferujemy bowiem jako społeczeństwo konsumpcyjny styl życia, chcemy żyć wygodnie, dużo kupujemy, ale wytwarzamy też ogromne ilości odpadów. Według GUS-u (2015r.) statystyczny Polak produkuje rocznie 283 kg odpadów komunalnych, co w skali całego kraju daje ok. 12 mln ton. Z tej ilości zdecydowana większość trafia na wysypiska śmieci. Więcej odpadów powinno być natomiast powtórnie przetwarzanych. Większość z nas deklaruje też troskę o środowisko, często jednak na deklaracjach się kończy. Poprzez edukację ekologiczną chcemy uświadamiać młodym ludziom, że każdy z nas ma wpływ na globalną ekologię, przez najdrobniejsze nawet działania przyjazne środowisku.

Na zakończenie organizatorzy serdecznie dziękują Panu Januszowi Bonisławskiemu – naczelnikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska za pomoc w organizacji wyżej wymienionego konkursu.

Mariola Maciejewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.