“Gatunki zagrożone, wymarłe i inwazyjne” – III Edycja Szkolnego Konkursu Ekologicznego

Różnorodność biologiczna naszej planety ubożeje, gatunki bezpowrotnie znikają z jej powierzchni, a wiele jest zagrożonych wyginięciem. Pojawiają się natomiast gatunki obce inwazyjne, które wypierają rodzime z ich naturalnych siedlisk. Niestety główną przyczyną tych niepokojących zjawisk jest działalność człowieka.
Ze znajomością powyższych zagadnień zmierzyli się uczniowie klas pierwszych ZSP nr 1 podczas III Edycji Konkursu Ekologicznego „Gatunki zagrożone, wymarłe i inwazyjne”, który odbył się 23 maja 2019r.
Tegoroczny konkurs składał się z dwóch konkurencji, w tym z drużynowej, w której uczniowie rozwiązywali test, analizowali teksy źródłowe, układali ciągi przyczynowo –skutkowe, wyciągali wnioski, rozpoznawali gatunki wymarłe na zdjęciach, itp. Poziom był bardzo wyrównany, a uczestnicy wykazali się wysoką wiedzą merytoryczną.
W rezultacie najlepszą okazała się drużyna z klasy I Technikum Informatycznego w składzie: Wiktoria Rybak, Dawid Kędra i Damian Mitura.
Uczestnicy konkursu mieli też okazję także zobaczyć najlepszą prezencję multimedialną części indywidualnej konkursu pt. „Obcy atakują! Problem gatunków obcych i inwazyjnych”, którą przedstawił Mateusz Mandywel z klasy I Technikum Mechatronicznego.
III Edycję Konkursu Ekologicznego, który już na stałe wpisał się w harmonogram szkolnych imprez, patronatem honorowym objęli Starosta Powiatu Bartoszyckiego pan Jan Zbigniew Nadolny i Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce pan Zygmunt Pampuch, a Starostwo Powiatowe w Bartoszycach i Nadleśnictwo Bartoszyce były fundatorami nagród dla zwycięzców.

M. Maciejewska