Kolejni Terytorialsi w naszej szkole

W niedzielę, 24 marca br., o godzinie 13.00 w Giżycku, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało  blisko 120 żołnierzy, w tym: szeregowy Michał Pieńkawa-strzelec wyborowy i szeregowy Maciej Jagielski-radiotelegrafista, uczniowie kl III Technikum Mechatronicznego. To drugie w tym roku zaprzysiężenie naszych uczniów, żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
16-dniowe szkolenie tzw. „szesnastka” to dopiero początek drogi kształcenia Terytorialsów. Cały cykl szkoleniowy obejmuje programy indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest  na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot.
Misją 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie trwania pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności.
Co do zasady szkolenia odbywają się weekendy i taki system pozwala na pogodzenie życia rodzinnego oraz szkolnego ze służbą w WOT.
Służba w Wojskach Oborny Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszej szkolnej młodzieży, która w coraz  większym stopniu interesuje się tematyką dotyczącą  bezpieczeństwa i obronności kraju.

Danuta Maroska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.