Międzynarodowy Konkurs Matematyczny – KANGUR

Kangur  to konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O’Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.
W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca.  W tym roku  jest to 21 marzec. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym.
Udział w konkursie jest możliwy po wniesieniu wpisowego  9 zł. Zebrane środki w 1/5 przeznaczone są na koszty organizacyjne, w 4/5 na nagrody.

Obecnie w corocznym konkursie bierze udział ponad 4 miliony uczniów, w tym ponad 400 tysięcy w Polsce. W naszej szkole brało udział 20 uczniów z klas: 1 TI, 3 TMT, 4 TMT i 4 TI. Na wyniki musimy poczekać 5 tygodni od daty otrzymania kart odpowiedzi.

Edyta Kondraciuk – Pieniak i Danuta Maroska