I miejsce mechatroników z Bartoszyc w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Uczniowie klasy III Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 im. Kresowiaków w Bartoszycach zajęli I miejsce w finale centralnym Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (OITiW)!

Olimpiada ta, współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Nasi laureaci: Paweł Bohdanowicz, Radosław Oramus i Patryk Strzałecki zaprojektowali i wykonali pracę pt. „System symulacji krwawienia do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej” – układ dający możliwość symulacji krwawienia kilku ran, wyposażony w zdalne sterowanie.

Pomysłodawcą i koordynatorem merytorycznym projektu był ratownik medyczny Bartłomiej Chilmanowicz (absolwent naszej szkoły), a opiekunem dydaktycznym nauczyciel Zbigniew Murawski.

Pan Bartłomiej Chilmanowicz jest też strażakiem w Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, który szkoli strażaków z kwalifikowanej pierwszej pomocy, a wykonany system wykorzystywany jest podczas szkoleń w PSP, a także na pokazach i pozoracjach medycznych, ponieważ daje on możliwość symulacji urazu w sposób bardzo realistyczny.

Realizację projektu wsparła firma AL-MED sp.j. Wasek Rafał, Wasek Aleksandra.

Uroczyste podsumowanie Olimpiady, wręczenie nagród, certyfikatów zwalniających z egzaminów zawodowych i uprawniających do studiowania na wybranych uczelniach technicznych, stypendiów odbędzie się 7 czerwca w Warszawie. A już 8 czerwca obchodzimy 50-lecie „Mechaniaka”.

Warto przypomnieć, że w dniu obchodów 40-lecia naszej szkoły (w czerwcu 2008 r.) nagrodę za zdobycie I miejsca w Olimpiadzie Innowacji Technicznych odbierał Piotr Matyjasek, a promotorem jego projektu był mgr inż. Zbigniew Murawski.

Bartłomiej Chilmanowicz, Zbigniew Murawski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.