Spotkania z Wojskową Akademią Techniczną w „Mechaniaku”

Bardzo dynamicznie rozwija się współpraca między Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Współpraca ta rozpoczęła się w dniu 24 kwietnia 2016 r. (zobacz Wojskowa Akademia Techniczna).
Już w czerwcu 2016 r. grupa 40 uczniów ZSP Nr 1 zwiedzała i uczestniczyła w wykładach na WAT (zobacz Uczniowie “Mechaniaka” odwiedzili WAT). Tematyka tych wykładów to:
— Współczesna elektronika – układy cyfrowe w każdym zastosowaniu.
— Od pomysłu do gotowego wyrobu – tradycyjnie i na skróty!
— Dlaczego budynki nie przewracają się.
— Czy sieci rządzą światem? Od fizyki do informatyki.

Następnym elementem naszej współpracy był udział naszych uczniów w Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego (zobacz Mamy dwóch finalistów konkursu matematycznego).

A już 14 lutego 2017 r. odwiedzą nas i poprowadzą zajęcia wykładowcy z 5 wydziałów WAT:
Wydziału Elektroniki, temat zajęć: “Ukrywanie dodatkowych informacji w multimediach”;
Wydziału Logistyki, temat zajęć: „Co to jest logistyka? Krótki zarys teorii i praktyki”;
Wydziału Mechanicznego, temat zajęć: „ Co się dzieje podczas zderzenia samochodu”;
Wydziału Cybernetyki, temat zajęć: “Kryptologia od starożytności do współczesności”;
Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, temat zajęć: “Jak zbudować dom energooszczędny”.
Uczestnikami zajęć będą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu bartoszyckiego.

Warto dodać, że w roku 2016 Wojskową Akademię Techniczną ukończył wybitny absolwent naszej szkoły Damian Łazurkiewicz. Podporucznik Damian Łazurkiewicz pracuje teraz w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Aktualnie studentem IV roku Wydziału Mechatroniki jest pchor. inż. Patryk Paszko. Aktualna wizyta przedstawicieli patrona naukowego naszej szkoły, to także możliwość zapoznania się ze specyfiką kształcenia w WAT, a także poznania możliwości dalszego rozwoju zawodowego (po ukończeniu studiów wojskowych lub cywilnych).
Przygotowane będzie stanowisko promocyjne, gdzie można będzie uzyskać więcej informacji na ten temat. Niech nasze spotkania z Wojskową Akademią Techniczną staną się inspiracją i motywacją dla młodzieży z Bartoszyc. Niech będą zachętą do zdobywania wiedzy technicznej, która jest zawsze podstawą rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw.

Zbigniew Murawski

zdjęcie źródło: www.wat.edu.plwat