Zajęcia terenowe Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny

System źródliskowy rzeki Łyny należy do najbardziej malowniczych terenów źródliskowych na nizinach.
Źródło: http://www.przyroda.mazury.pl/index.php?page=nature&id=88
Copyright © www.przyroda.mazury.pl

Rezerwat "Źródła Rzeki Łyny"  im. prof. Romana Kobendzy to położony w głębokim wąwozie źródliskowy obszar, z którego wypływa wiele strumieni dających początek Łynie.
Uczniowie klasy 2 TH, 3 TH, 3 TI oraz 2 b/c LP mieli okazję przekonać się o wyjątkowości ukształtowania krajobrazu tak malowniczego jak w dolinach górskich potoków. W trakcie wędrówki po pagórach morenowych widać głębokie jary, źródła wysiękowe, zjawisko erozji wstecznej, kaskady, bramę wypływu wód rzecznych.
Łyna zawdzięcza swój bieg działaniu ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Ta piękna rzeka, tak ściśle powiązana z Warmią, „bierze swój początek wśród pagórków w ładnej okolicy na wysokości 209 m” – pisał Orłowicz. Rezerwat jest rozległą doliną zajmującą 120,54 ha z licznymi bocznymi wąwozami i dolinkami o stromych zboczach. A w podszyciu występują liczne krzewy oraz rośliny chronione: zawilce, przylaszczki i inna roślinność rzadko spotykana.
Grupą opiekowały się p. Sylwia Jarzębowicz-Sudujko, p. Anna Nowoszyńska-Ejlak, p. Urszula Saulewicz, a wycieczkę oprowadziła p. Stefania Olkowska – licencjonowany przewodnik po Warmii i Mazurach.

To była ciekawa lekcja geografii i biologii.

Sylwia Jarzębowicz-Sudujko

6 5 7
1 4 3

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.