LITERACKIE WALENTYNKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Miłość towarzyszy człowiekowi właściwie od zarania dziejów i dla większości osób to zdecydowanie podstawowa wartość, mająca wpływ na różne sfery życia. Perypetie miłosne najsłynniejszych kochanków rozgrzewają do czerwoności umysły kolejnych czytelników i na stałe zapisują się w literackim kanonie, a wiele osób szuka w nich odniesienia do własnych losów.
Uczniowie klasy 3 technikum hotelarskiego mieli okazję przypomnieć sobie, że motyw miłości w literaturze przewija się przez kolejne epoki literackie i przygotowali taką angielsko –polską lekcję o miłości.
Rozważna i romantyczna” (ang. „ Sense and Sensibility”) to pierwsza opublikowana powieść angielskiej pisarki Jane Austen, której biografię w dwóch językach przybliżyli uczniowie 3 th. Fragmenty powieści czytane w oryginale przez Laurę zachwyciły nie tylko panią Dagmarę Tołodziecką, która prowadzi w tej klasie język angielski, ale także wszystkich słuchaczy.
Oprócz wysłuchania urywka powieści uczennice i uczniowie zmagali się z rozwiązaniem miłosnego testu, w którym trzeba było wykazać się znajomością imion bohaterów literackich, tak aby powstała zakochana para, a także podać tytuły książek i filmów, w których występuje zakochana para. Fragment wiersza czy piosenki o miłości nie był wielką zagadką dla gości w bibliotece, ponieważ świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Odpowiedzi mogli szukać także w lekturach, które mieli do swojej dyspozycji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się  wystawa nowości wydawniczych o tematyce miłosnej zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dagmara Tołodziecka, Iwona Pieniak