Dzień Transplantacji

18 marca 2015r. w naszej szkole zorganizowano Dzień Transplantacji. Tego dnia uczniowie klas II TH , III TH, IV TH, II TOT i II LO d wzięli udział w wykładzie wygłoszonym przez panią dr Henrykę Kosińską – Tomczyk – koordynatora powiatowego ds. transplantacji, która poruszyła m.in. treści związane ze śmiercią mózgu, procedurą transplantacji narządów, rolą oświadczeń woli. Natomiast pan Karol Dziemisiewicz – koordynator Ośrodka Dawców Szpiku RCKiK w Białymstoku przybliżył procedury związane z dawstwem szpiku kostnego. W chwili obecnej, dzięki rozwojowi medycyny, 9 na 10 biorców otrzymuje komórki macierzyste wyizolowane z krwi obwodowej dawcy, czynność przypomina honorowe oddawanie krwi, tyle, że trwa dłużej. Wykłady wzbogacone były materiałem filmowym i prezentacjami multimedialnymi.

Młodzież biorąca w nich udział wzięła również udział w krótkim teście wiedzy na temat transplantacji, który polegał na rozwiązaniu odpowiednio przygotowanej krzyżówki. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – drużyna z klasy II TH (Aleksandra Bachanowicz, Monika Szarłowska)
II miejsce – drużyna z klasy IV TH (Marta Jończyk, Alicja Jakubiak)
III miejsce – drużyna z klasy II LO d (Luiza Ciastek, Tomasz Naborczyk)

Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki z rąk p. Moniki Rejf – z-cy Burmistrza Miasta Bartoszyce.

Jednocześnie w bibliotece szkolnej odbywała się rejestracja kandydatów na potencjalnych dawców szpiku kostnego prowadzona przez Białostocki Ośrodek Dawców Szpiku. Rejestrowali się uczniowie ze wszystkich szkół średnich, strażacy, nauczyciele.

Trzeba dodać, że zarejestrować się może każda osoba o dobrym stanie zdrowia, która nie ukończyła 60 lat. Im więcej osób w światowej bazie potencjalnych dawców szpiku, tym więcej osób chorych może otrzymać pomoc i wyzdrowieć. Najczęściej osobami oczekującymi na przeszczep szpiku są chorzy na białaczkę.

Myślę, ze właśnie dlatego warto się zarejestrować, to nic nie kosztuje i tak naprawdę do niczego nie zobowiązuje.

Akcję współorganizowało Bartoszyckie Stowarzyszenie na rzecz Honorowego Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Dawców Organów „Rubin”.

M. Maciejewska

004 003 002 026 001 025 024 023 022 021 019 020 018 017 016 015 013 014 012 011 010 009 008 007 006

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.