Znamię! Znam je? – V edycja programu

W okresie od 1 do 27 marca 2023r. uczniowie wszystkich klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dotyczących profilaktyki czerniaka skóry w ramach V edycji programu „Znamię! Znam je?”.
W każdej klasie przeprowadzono jednogodzinne zajęcia. Wykonana została również tablica informacyjna (I piętro, blok 10), a z informacjami zamieszczonymi na niej mogła zapoznać się cała społeczność szkolna.
W związku z tym, że zachorowania na ten groźny typ nowotworu dotyczą głównie młodzieży i młodych dorosłych, Ministerstwo Zdrowia rekomendowało ten program do realizacji w szkołach.
W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań. Trzeba mieć nadzieję, że dzięki poszerzeniu wiedzy na w.w. temat młodzi ludzie będą skuteczniej chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV, które przyczynia się do rozwoju czerniaka.
Zajęcia prowadziły pani Grażyna Komorkiewicz – pielęgniarka szkolna i pani Mariola Maciejewska –nauczyciel biologii.
M.Maciejewska