Zajęcia przyrodnicze – funkcjonowanie ekosystemu leśnego.

W poniedziałek 12 czerwca 2017r. uczniowie ze Szkolnego Klubu Nasza Ziemia wzięli udział w zajęciach terenowych na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego. Ta nietypowa lekcja przyrody mogła się odbyć m.in. dzięki zaangażowaniu Pana Krzysztofa Subotowicza – leśniczego Nadleśnictwa Bartoszyce, który poprowadził wyżej wspomniane zajęcia.

Uczniowie uczyli się na nich rozpoznawać różne gatunki drzew liściastych występujące w polskich lasach, na podstawie kształtu liści, po strukturze i kolorze kory, pokroju korony. W przypadki drzew iglastych obserwowali długość, twardość i trwałość igieł, osadzenie szyszek, a także pokrój korony.

Przyporządkowywali również spotykane w lesie organizmy do poszczególnych pięter lasu. Uczestnicy zajęć pracowali w grupach uzupełniając specjalnie przygotowane karty pracy. Prowadzący przybliżył im również cechy drewna poszczególnych drzew i jego wykorzystanie, a także omówił choroby które dotykają niektóre gatunki drzew oraz sposoby ochrony lasu. Lekcja została podsumowana quizem ekologicznym, sprawdzającym przekazane na spotkaniu wiadomości.

Mariola Maciejewska