„Wszystkie śmieci są nasze” – 29 Akcja Sprzątanie świata

W ramach 29 Akcji Sprzątanie świata uczniowie klasy I Technikum hotelarskiego dnia 16 września 2022r. zebrali śmieci pozostawione przez mieszkańców naszego miasta w Parku Elżbiety. To już druga akcja sprzątania przeprowadzona w ramach w.w. inicjatywy, w tym miejscu (w poprzednim roku we wrześniu Park Elżbiety sprzątali uczniowie obecnej klasy III Technikum informatycznego). Poprawy niestety nie widać. Uczniowie zebrali 14 worków odpadów (worki 160 litrowe).
W zebranych odpadach dominowały głównie szklane i plastikowe butelki, woreczki foliowe, stare ubrania, niedopałki papierosów, kapsle, pudełka po papierosach i inne.
Smutne jest to, że jest to już 29 finał akcji, czyli 29 lat trwa edukacja ekologiczna na temat degradacji naszej planety, na której żyjemy i z której dóbr korzystamy, a są jednak ludzie, którzy tego nie szanują. Z premedytacją zaśmiecają plaże, lasy, pobocza. Cieszy fakt, że są wśród nas wolontariusze, który uwalniają Ziemię ze śmieci, ale ich działania to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb.
Akcję przeprowadzono we współpracy z Urzędem Miasta w Bartoszycach.

O Akcji Sprzątanie świata – Polska
Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. A rok później, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób. Na świecie, rokrocznie uczestniczy w Clean up The World blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

M.Maciejewska i młodzież z klasy I TH