PRZEMYT I CO DALEJ?

25 kwietnia w auli szkolnej odbyło się spotkanie z rzecznikiem Krajowej Administracji Skarbowej Anną Hatała-Wanat oraz pracownikami 4 Referatu Realizacji w Bezledach – Dawidem Wołodko oraz Łukaszem Piotrowskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali informacji często zaskakujących. Praca celnika jest bardzo odpowiedzialna i ma ogromne znaczenie dla budżetu państwa.

Podczas spotkania zostały omówione zagrożenia związane z przemytem nielegalnych towarów przez granicę z Federacją Rosyjską. Uczniowie dowiedzieli się co grozi za przemyt papierosów. Konfiskata samochodu, wysokie kary pieniężne oraz sprawy karne zdecydowanie powinny zniechęcić do podejmowania ryzyka i zachowań niezgodnych z prawem.

Celnicy przybliżyli uczniom formy i metody pracy służb celnych w wykrywaniu i zwalczaniu procederu przemytu alkoholu, paliwa, narkotyków i tytoniu oraz gatunków chronionych. Uczniowie i nauczyciele zadawali wiele pytań.

Główną atrakcją spotkania był pies służbowy rasy labrador “Bary”, wyszkolony i wykorzystywany do wykrywania papierosów. Jego przewodnik barwnie opowiadał młodzieży o metodach szkolenia psów celnych i ich codziennej służbie. “Bary” popisywał się swoimi umiejętnościami w pracy wykrywczej. Czworonożny funkcjonariusz zaskoczył młodzież łatwością i bezbłędnością odnajdywania ukrytych zapachów. Na szczęście wizyta celników i praca “Barego” pozostała wyłącznie na poziomie działań profilaktycznych.

Sylwia Jarzębowicz-Sudujko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.