Na wystawie „Bartoszycki wehikuł czasu” w MBP Bartoszyce

W dniach 03.06. i 09.06. uczniowie klas III TOT i III TH odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach.

Głównym punktem programu wycieczki była wystawa „Bartoszyce wczoraj i dziś” z cyklu „Bartoszycki wehikuł czasu”. O szczegółach jej powstawania i przedstawionych miejscach opowiedzieli uczniom: dyrektor biblioteki pan Grzegorz Monkiewicz oraz pani Katarzyna Janczewska – Pszczoła – kustosz MBP, zajmująca się opracowywaniem  archiwaliów w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej ( CATL), będącym częścią biblioteki.  Wspomniana wystawa przedstawia postery, na których zamieszczone są archiwalne zdjęcia Bartoszyc z okresu 1905-1960 (udostępnione CATL-owi przez osoby prywatne, a następnie zdigitalizowane) i jednocześnie – dla porównania – aktualne zdjęcia tych samych miejsc, wykonane przez pana Jacka Litwina.

Uczniowie zapoznali się również ze strukturą i organizacją pracy poszczególnych działów biblioteki m.in.: z Działem gromadzenia i opracowywania zbiorów, Mediateką, Czytelnią i Wypożyczalnią, a także z wielkością księgozbioru i innymi formami pracy placówki takimi jak, organizacja wystaw, wernisaży, koncertów, spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych dla dzieci i młodzieży. Działalnością Klubu Podróżnika, Dyskusyjnego Klubu Książki oraz projektem „Człowiek z Pasją”.

Tekst: Mariola Maciejewska
Foto: Jacek Litwin