Mechaniak „włącza historię” bohaterów Powstania Warszawskiego – pierwsza edycja.

BohaterONBohaterON – włącz historię!
to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt, bazując na historiach Powstańców, ma wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Organizatorami akcji są Fundacje Sensoria, Rosa i Fundacja Pokolenie Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Partnerem merytorycznym jest Instytut Pamięci Narodowej, a cała kampania została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację.
Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję we wrześniu i październiku 2021 wziąć udział w projekcie w ramach lekcji historii, historii i społeczeństwa oraz plastyki. Na których przypomnieliśmy okoliczności wybuchu, przebieg i tragiczne zakończenie Powstania Warszawskiego. Wykorzystane zostały również materiały organizatorów o życiu codziennym w powstaniu.
Przygotowaliśmy również kartki z życzeniami, które wysłaliśmy do Powstańców.
Za udział w tym projekcie otrzymaliśmy piękne podziękowanie.

Bohateron-dyplom-zespol-szkol-ponadpodstawowych-nr-1-im.-kresowiakow-w-bartoszycach
Koordynatorami programu były Panie: Alina Mikołajczyk i Lilla Szewczyk.