Lekcje muzealne na Zamku w Lidzbarku Warmińskim

24 kwietnia 2017 r. uczniowie kl. I TMT/TPS z opiekunami: p. Marią Grzyb i Danutą Maroską uczestniczyli w wycieczce do „Perły Warmii” – Zamku w Lidzbarku Warmińskim. Jest to jeden z najcenniejszych średniowiecznych zamków ceglanych w Europie, jedyną w Polsce zachowaną gotycką rezydencją biskupów.

Zwiedzania zamku zostało podzielone na dwie części. W pierwszej przewodnicy -p.Damian Zawada i p. Małgorzata Jackiewicz-Garniecw przystępny sposób przedstawili historię zamku, który powstał w poł. XIV w kiedy to z Ornety przeniesiono tu siedzibę biskupów warmińskich. Wcześniej (poł. XIII w) Krzyżacy zbudowali w tym miejscu drewniano-ziemną warownię, którą wznieśli na zgliszczach grodu Lecberg pruskiego plemienia Pogezanów. W latach 1767-1795 na zamku rezydował bp. Ignacy Krasicki (aby upamiętnić to jego imieniem nazwano hotel ).

W trakcie zwiedzania młodzież oglądała pomieszczenia, które zmieniły swoje przeznaczenie i wystrój, niemniej jednak ich dzisiejszy wygląd w dużej mierze jest autentyczny.

Zwiedzaliśmy piwnice zamkowe, które były magazynami żywności i piwa.

Przyziemie pełniło funkcje gospodarcze i administracyjne. Pierwsze piętro było reprezentacyjne, dowodzą tego piękne polichromie, które pokrywają ściany krużganków.

Wszystkie wnętrza piętra czterech skrzydeł zamku są nakryte sklepieniami o wyjątkowej finezji.

Zwiedziliśmy sale spotkań, obrad i uroczystości oraz zamkową kaplicę, która od początku budowy zamku po dzień dzisiejszy nie zmieniła miejsca i funkcji.

W drugiej części zwiedzania młodzież uczestniczyła w dwóch  lekcjach muzealnych-„Polichromie zamku-wyjątkowe dzieło sztuki dawnych mistrzów” i „ Archeologia lidzbarskiego zamku”.

W trakcie  pierwszego wykładu młodzież dowiedziała się, ze w latach 2011-2015 przeprowadzono prace konserwatorsko-badawcze krużganków zamkowych. Zespół wykonał badania warstw malarskich w 66 punktach pomiarowych. Na polichromowych ścianach zamkowych krużganków zidentyfikowano ok. 140 różnych inskrypcji i rysunków. Wszystkie zostały zbadane i poddane renowacji.

W trakcie drugiego wykładu zostały omówione metody badawcze dzięki którym archeolodzy odtwarzają przeszłość. Zwiedziliśmy wystawę dotyczącą dziejów budowlanych zamku, na której zaprezentowano  wydobyte w czasie omówionych badań obiekty archeologiczne.

Obejrzeliśmy  wystawę czasową „Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach”, gdzie zostały zgromadzone fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ludnością polską, która po 1945 r. przesiedlona została na Warmię i Mazury z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Maria Grzyb i Danuta Maroska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.