Wycieczka klasy I TPS/g i I TI/g na zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zamek biskupów warmińskich należy do najlepiej zachowanych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Z powodu dużej wartości historycznej i artystycznej został uznany za pomnik kultury o randze światowej.
Wzniesiony został na miejscu niewielkiego grodu pruskiego, przy ujściu Symsarny do Łyny. Budowę zamku rozpoczęto w latach 1350-1355, za urzędowania biskupa Jana z Miśni.
Od końca XVI w. warownia stopniowo zatracała obronny charakter i przekształcała się w okazały dwór. Do 1795 r. pełniła funkcję siedziby biskupów warmińskich, a jego rezydentami byli tacy wybitni przedstawiciele kultury polskiej, jak: Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer oraz Ignacy Krasicki.
Od wyjazdu tego ostatniego w 1794 r. budowla niszczała. Pomimo uszkodzeń wojennych (1807 r.) i dewastacji (1812 r.) szczęśliwie jednak ocalała. Pierwsze prace konserwatorskie rozpoczęto w 1927 r. Ukończono je w latach 80. ubiegłego wieku.
Obecnie zamek jest udostępniany do zwiedzania jako oddział Muzeum Warmii i Mazur. Spośród zamkowych sal na szczególną uwagę zasługuje Wielki Refektarz i kaplica z rokokowym wyposażeniem snycerskim. Przedzamcze zostało zaadaptowane na stylowy hotel.
10 grudnia wyżej wymienione klasy z wychowawcami p. Edytą Kondraciuk – Pieniak i p. Mirosławem Kopytko oraz z nauczycielem p. Zbigniewem Kowalczykiem udali się na żywą lekcje historii do lidzbarskiego zamku.
Korzystając z oferty muzeum odbyli wycieczkę po komnatach zamkowych z panią przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób, językiem młodzieżowym przedstawiła historię miejsca, do którego przybyliśmy. 
Następnie klasy udały się na zabawę escape room, która polegała na odnalezieniu 2 uczniów ukrytych na terenie zamku. Uczniowie podzieleni na 3 grupy otrzymali zadania do wykonania. Po drodze musieli odnaleźć ukryte mapy, wskazówki, monety i klucz do drzwi, za którymi ukryci byli ich koledzy. Po uwolnieniu chłopaków, należało jeszcze wykupić ich od strażnika znalezionymi monetami. Na całym etapie zabawy – wszystkie grupy musiały ze sobą współpracować. Obie klasy zdążyły w czasie 60 min. zaliczyć zadanie. W nagrodę uczniowie obu klas dostali pakiet książek i materiałów promujących lidzbarski zamek.
Była to kolejna wspólna  wycieczka obu klas, spędzona w miłym towarzystwie.
Edyta Kondraciuk – Pieniak i Mirosław Kopytko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.