W wycieczce wzięło udział 42 uczniów naszej szkoły. Organizatorkami wycieczki były panie L. Szewczyk , A. Mikołajczyk i I. Pieniak.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum otwarto w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania, w 2004r.. . Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory, komputery, telefony, projekcje, pamiątki powstańcze. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów niszczonej Stolicy. Nie ma chyba drugiego takiego miejsca w Polsce, które by tak bardzo przybliżało historię zwiedzającym. Zazwyczaj w tego typu instytucjach wiszą tabliczki: “Nie dotykać”, “Ostrożnie”, “Prosimy o ciszę” itp.. Tutaj nie tylko można, ale trzeba dotknąć, skomentować, wziąć do ręki eksponat….,aby poczuć klimat tamtych dni, poznać nie tylko czas walki, ale również życie codzienne warszawiaków od sierpnia do początku października 1944 r.
Kolejnym punktem programu stanowiła wizyta w Sejmie RP. Po przejściu kontroli wykrywaczem metalu – przeszliśmy do właściwej części budynku czyli do sali posiedzeń Sejmu. Tam pani przewodnik opowiedziała o polskim parlamentaryzmie i zasadach funkcjonowania organów państwa. Zwiedzając, mijaliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, np. upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe atrybuty -jak laski marszałkowskie z poprzednich wieków, makietę kompleksu sejmowego, tablice poświęcone wybitnym członkom parlamentu,tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Lilla Szewczyk