Podstępne WZW – profilaktyka zakażeń HAV, HBV, HCV

Wirusowe zapalenie wątroby zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych wyzwań zdrowotnych na świecie, porównywalnych do takich jak HIV, gruźlica, malaria. Statystycznie wirusem HBV lub HCV jest zarażony co 12-ty człowiek na świecie. Zakażenia nie dają typowych objawów lub są bezobjawowe, co powoduje, że osoby zakażone nie są świadome swojej choroby. Brak świadomości istniejącego ryzyka następstw zakażenia i niepodejmowanie leczenia może być przyczyną nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci.

W związku z tym jako szkoła przystąpiliśmy do programu edukacyjnego profilaktyki HAV, HBV i HCV pod tytułem „Podstępne WZW”.

Programem zostali objęci uczniowie następujących klas: I TH, I TPS, I TMT, II TMt, II TH, IV TI/ IV TH, IV TMt/IV TPS, IV THg, którzy uczestniczyli w 45 minutowych zajęciach (każda z klas osobno). Program była realizowany w szkole w dniach 13.02 – 23.02.2023r.

Młodzież miała okazję przypomnieć sobie budowę i funkcje wątroby (narządu, który atakuje wirus), zapoznać się z danymi epidemiologicznymi (częstość zakażeń na świecie), drogami zakażenia, objawami choroby, możliwościami zapobiegania WZW typu A, typu B i typu C. Na zakończenie ochotnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na wylosowane pytania dotyczące tematu. Wszyscy natomiast obejrzeli spot podsumowujący zajęcia.

Program realizowały Mariola Maciejewska – nauczyciel biologii i Grażyna Komorkiewicz – pielęgniarka szkolna.

M.Maciejewska