Ostatnia taka Olimpiada

W dniach 27-29 maja 2022 r. odbywał się w Ostrowcu Świętokrzyskim finał ogólnopolski XLVIII Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Głównym organizatorem tej Olimpiady  jest Polski Związek Stowarzyszeń  Wynalazców i Racjonalizatorów. Honorowy patronat objął Urząd Patentowy RP, a sponsorem strategicznym jest KGHM Polska Miedź.

W ramach zawodów uczniowie rozwiązywali testy, analizowali praktyczne problemy prawne z zakresu prawa własności przemysłowej, opisywali i zgłaszali wynalazki, odpowiadali na pytania z historii wynalazków. Finał Olimpiady  zawsze organizowany jest w innej części kraju i połączony jest z programem naukowo-turystycznym i rekreacyjnym. Tym razem organizator (III LO w Ostrowcu Świętokrzyskim) zaproponował: zwiedzanie ostrowieckich zakładów pracy: · Firmy PerfectDoor – producenta drzwi i ościeżnic, · Polskiej Fabryki Porcelany Ćmielów oraz wycieczki turystyczne do:
· Muzeum Archeologicznego i podziemnych tras Rezerwatu Krzemionki
· kompleksu turystycznego w Bałtowie (Zwierzyńca Bałtowskiego, JuraParku, Prehistorycznego Oceanarium).

Laureaci Olimpiady otrzymali cenne nagrody od wyższych uczelni i licznych sponsorów ((I miejsce – nagrody o wartości 8500 zł,w tym porcelanowe szachy).

Reprezentanci naszej szkoły, uczniowie III klasy Technikum Mechatronicznego: Dominik Bartnicki, Wiktor Broniek, Krzysztof Klimek – ubiegłoroczni Finaliści Olimpiady, tym razem musieli się zadowolić tytułami Laureatów Okręgowych. Opiekunem uczniów był tradycyjnie mgr inż. Zbigniew Murawski.

Ponieważ OITiW jest olimpiadą najwyższej rangi, jej laureaci i finaliści decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zwolnieni są z etapu pisemnego egzaminu zawodowego (z wynikiem 100%);  przyjmowani także są poza procedurą rekrutacyjną na kierunki techniczne, prawnicze i medyczne wyższych uczelni.

To była  już ostatnia edycja tej Olimpiady, w której nasi uczniowie zdobyli w latach 2007-2022 aż 41 tytułów Finalistów i 16 tytułów Laureatów Olimpiady. W tym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nowy konkurs na realizację olimpiad w różnych branżach tematycznych:  https://fundusze.ngo.pl/383192-konkurs-men-organizacja-i-przeprowadzenie-turniejow-i-olimpiad-tematycznych.html

W nowych konkursach i olimpiadach życzę aktualnym i przyszłym uczniom (i nauczycielom) naszej szkoły wielu pięknych sukcesów.

Zbigniew Murawski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.