Mechatronicy w  Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym

https://planetarium.olsztyn.pl/21 października 2021 r. uczniowie klasy I TMt odwiedzili Olsztyńskie Planetarium
 i Obserwatorium Astronomiczne.

Młodzież uczestniczyła w seansie filmowym pt. „Nasz Wszechświat”. Uczniowie wirtualnie odwiedzili Słońce i planety Układu Słonecznego oraz dalsze zakątki Drogi Mlecznej – naszej galaktyki, aby wyruszyć dalej w głąb Wszechświata, gdzie znajdują się inne galaktyki…

Następnie udali się do obserwatorium, gdzie pod okiem osoby oprowadzającej zapoznali się z kolekcją meteorytów, poznali budowę i działanie  przyrządów astronomicznych takich jak sekstant – optyczny  przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii oraz różnego typu teleskopy – narzędzia służące do obserwacji odległych obiektów w kosmosie.

Na zakończenie wszyscy z wysokości mogli podziwiać panoramę Olsztyna.

Warto wiedzieć, że Olsztyńskie Planetarium jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie pełniąc funkcje administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej. Uroczyste otwarcie Planetarium miało miejsce 19 lutego 1973 roku – w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma.

Natomiast Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej
23 metrowej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna.

M. Maciejewska, M. Kopytko