W piątek, 13. września 2024 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bartoszycach odbyła się uroczysta 13. edycja Narodowego Czytania. Akcja organizowana jak co roku pod patronatem Prezydenta RP skupiła się na jednym z najważniejszych dramatów romantycznych w literaturze polskiej – “Kordianie” Juliusza Słowackiego.
Wydarzenie miało na celu popularyzację klasyki literatury polskiej oraz zachęcenie młodzieży i lokalnej społeczności do aktywnego obcowania z tekstem. W spotkaniu wzięli udział: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Szczypiński, Wicestarosta Powiatu Bartoszyckiego Paweł Wójcik, Barbara Knifka z PCRE – Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie. Szczególną rolę odegrał Wicewojewoda Zbigniew Szczypiński, gdyż nie tylko wprowadził podniosłą atmosferę podczas uroczystości, ale przede wszystkim w iście aktorski sposób przeczytał monolog Kordiana na górze Mont Blanc. Wybrane fragmenty czytali również pozostali zaproszeni goście oraz uczniowie naszej szkoły, Jan Ploch z klasy 3 technikum mechatronicznego oraz Patrycja Czarnecka z klasy V technikum hotelarskiego.
W programie znalazły się interpretacje fragmentów z Aktu I i z Aktu II: dialogi Laury i Kordiana, Dozorcy i Kordiana, dwa monologi oraz opowieść „O Janku co psom szył buty”. Dzięki zaangażowaniu uczestników, tekst dramatu ożył na nowo, a uczniowie mogli nie tylko lepiej zrozumieć jego znaczenie, ale także odczuć emocje towarzyszące głównemu bohaterowi.
Na zakończenie uroczystości „Hymn” Juliusza Słowackiego w aranżacji artystki Sanah, zaśpiewała Magdalena Flis, ósmoklasistka ze Szkoły Podstawowej w Żydowie.
Dyrektor szkoły Jerzy Dziemiańczyk wręczył zaproszonym gościom podziękowania i drobne upominki, a w sposób szczególny podziękował Wicewojewodzie Zbigniewowi Szczypińskiemu, wręczając statuetkę z logo szkoły.
Całe wydarzenie odbyło się w ciepłej, twórczej atmosferze i stanowiło ważny element w edukacji literackiej uczniów ZSP nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Narodowe Czytanie stało się symbolem wspólnego, międzypokoleniowego spotkania z literaturą, które przypomina o znaczeniu polskiego dziedzictwa kulturowego.