29 WRZEŚNIA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 WRZEŚNIA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

The_hobbitTristan Bernard – francuski literat i komediopisarz popełnił kiedyś takie słowa: „Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje”. Książki, czytanie, biblioteki, czytelnie, pisarz, poeta, narrator – wielu z nas te słowa wydają się okropnie nudne. Nic bardziej mylnego! Ponieważ, gdy otwieramy pierwszą stronę nigdy nie wiemy dokąd zaprowadzi nas książka – może to być przygoda, lot w kosmos, miłość, prawdziwa przyjaźń, magia, podróż życia… 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – w naszej szkole obchodzony po raz pierwszy.
W ostatnim tygodniu kilka klas brało udział w anonimowej ankiecie. Wyniki tych ankiet wskazały, że nasi koledzy i koleżanki czytają! Ponad 60 % uczniów ma kontakt z książkami, prawie 40 % niestety nie. Większość głosów uczniowskich wybrało… W trakcie akcji głośnego czytania, która odbyła się w auli szkolnej przeczytaliśmy fragmenty wybitnego dzieła, największego wizjonera literatury fantasy – Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Hobbit”. Warto nadmienić, że wśród typowanych książek pojawiały się: „Harry Potter”, „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy” i wiele, wiele innych wybitnych dzieł pisarzy polskich i obcojęzycznych.
Uczniowie z klas I TI, II TI, II TMT, III TH i III LO dali się porwać cudownej chwili, która wytworzyła się w trakcie wspólnego czytania, które rozpoczął Pan Krzysztof Kowalski – wybitny popularyzator i animator kultury, nauczyciel śpiewu, organizator wielu przedsięwzięć muzycznych. Chwilę później wraz z Rafałem Kozłowskim z II TMT czytali z podziałem na role. Czytanie zakończyła Aleksandra Bachanowicz z kl. III TH. Nasz występ zainaugurowała prezentacja komputerowa, dzieło Sylwii Pisarek z II TI, poświęcona wyjątkowej postaci Tolkiena. Słuchającym towarzyszyła ścieżka dźwiękowa z trylogii „Hobbit” autorstwa Howarda Shorea.
Warto nadmienić, że uczniowie byli zdziwieni, że było ich tak niewielu, ale przez to uzyskaliśmy niezwykły klimat i jest to ogromny atut. Miejmy nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w naszej szkole i będziemy powtarzać takie przedsięwzięcia częściej.
Przepięknie dziękuję Pani Czesławie Klusek, która nie omieszkała i bardzo słusznie, zaprosić wszystkich uczniów do korzystania z biblioteki i która była pomysłodawczynią tej akcji; Pani Alinie Mikołajczyk, która jak zawsze wytworzyła niezwykłe dekoracje; Pani Lilii Szewczyk, której kreatywność nie ma granic i bez której nie byłoby tego wszystkiego.
Dziękuję wszystkim uczniom wymienionym wyżej, a także Radosławowi Żyżniewskiemu i Krystianowi Wołoszynowskiemu z kl. III c ZSZ za pomoc w nagraniu muzyki. Uczennicom z IV TH i uczniom z IV TPS za hasła i plakaty propagujące czytanie. I oczywiście Bartkowi Kucharskiemu z III TMT za opiekę nad sprzętem nagłośnieniowym.

Sylwia Kapturska

DSC06069 DSC06059 DSC06057 DSC06031DSC06058  DSC06066 DSC06048 DSC06050 DSC06049 DSC06033 DSC06041 DSC06042 DSC06032 DSC06030 DSC06029 DSC06063 DSC06062 DSC06061 DSC06060 DSC06052

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.