Zanieczyszczenie plastikiem

Oprócz zmian klimatycznych zagrażających planecie i wszystkim organizmom żywym, innym palącym problemem, wymagającym niemal natychmiastowego rozwiązania jest zanieczyszczenie kuli ziemskiej plastikiem.

Plastik jest wszędzie, mówi się nawet o epidemii plastiku. Plastikowe śmieci rzekami trafiają do mórz i oceanów, co minutę do oceanu trafia cała ciężarówka tych odpadów. Wyrzucony bezmyślnie plastik zabija żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Aż 700 gatunków zwierząt pada ofiarą plastiku myląc go z pożywieniem, umierają z powodu zaburzeń trawienia lub w wyniku uduszenia.

Z problematyką zanieczyszczenia oceanów plastikiem zapoznali się uczniowie klas II TI, II TH, II TPS, II TMt, III TIp, III TH p, III TMt p i III TPS podczas projekcji materiału filmowego pt. „Plastik – plaga oceanów” i „Morze plastiku” ( 22.11 – 1.12) oraz wspólnej dyskusji na wyżej opisany temat.

W obu produkcjach poruszone zostały kwestie krążenia plastiku w łańcuchach pokarmowych – plastik prędzej, czy później trafia do organizmu człowieka. Mikroplastik toksycznie działa na organizmy żywe –wywołuje nowotwory. Filmy poruszają też kwestę recyklingu plastiku, który raczej nie istnieje (90% wyprodukowanego plastiku nigdy nie poddano recyklingowi).

Zastanówmy się, czy my możemy coś zrobić, aby nie obciążać planety plastikiem?!

Wystarczy wejść do dowolnego sklepu, aby zdać sobie sprawę, jak dużo plastiku używa się do pakowania żywności, napojów, środków czystości czy kosmetyków. Czy naprawdę tyle go potrzebujemy?

FAKTY:
Torba, reklamówka z tworzywa sztucznego potrzebuje średnio 400 lat na całkowitą biodegradację
Butelka typu PET – od 100 do nawet 1000 lat
Papierek po cukierku – ok. 450 lat
Pielucha to również ok. 450 lat
Opona samochodowa – od 50 do 80 lat

Greenpeace – dla Ziemi, dla ludzi
Nasza wrażliwa planeta potrzebuje głosu.
Potrzebuje pomocy.
Potrzebuje działania

M. Maciejewska, I. Jedwabnik, A. Czerniak, M. Kopytko

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.